Donanım

Saniyede 36 milyon yüz tanıyan kamera!

Japonlar saniyede 36 milyon yüz tanıyan kamera üretti.


Japonların ürettiği bir kamera her önünden geçen insanın yüzünü kaydediyor. Saniyede 36 milyon yüz arasından arama yapabilen bir kapalı devre kamera (CCTV) teknolojisi. Biyometrik kamera teknolojisi, önünden geçen herkesin yüzünü kaydederek, yüzlerden bir havuz oluşturuyor.

1332882168_0.jpg

Her yüzü benzersiz bir şekilde kaydeden kamera gelecek yıl piyasaya sürülecek. Japon Hitachi Hokusai Elektrik tarafından geliştirilen bu kamera teknolojisi, bir kameranın günlerce kaydettiği veriler arasından saniyede 36 milyon yüz ayırt edebiliyor.

Önümüzdeki yıl hükümetlere ve diğer organizasyonlara satışa sunulacak bu sistemde, yüz taratmak için bir pasaport fotoğrafı, hatta Facebook profil fotoğrafı bile yeterli.

Asıl olay, kamera yüzleri tanıdığı anda işliyor. Bu sayede tanınan her yüz, anında işlenip havuza eklenmiş oluyor. Biyometrik kayıtlar ölçüsünde işlenen resimlerin hepsi, doğal olarak benzersiz.

Sistemde kısıtlamalar da yok değil. Mesela bir yüzün tanınabilmesi için en az 40 x 40 piksel büyüklüğünde olması ve kameranın tam görüş açısı içinde olması gerek.

Aşağıda video anlatımını isleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.