Donanım

'Supermuc' Avrupa'nın en hızlı bilgisayarı!

Dünyanın en hızlı 4. bilgisayarı geliyor!


Almanya Münih'te Bavyera bilim akademisinde üretilen bu bilgisayar Avrupa'nın en hızlı bilgisayarı. Dünyanın ise 4. hızlı bilgisayarının adı ise "Supermuc". Bavyera bilim akademisi tarihe geçecek bir başarıya imza attı.

Almanya'nın en büyük başarılarından birine imza atan Bavyera bilim akademisinin "Supermuc" ürününün tanıtım açılışını Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan yaptı. Bu bilgisayar saniyede 3 milyar işlem yapma kapasitesine sahip. Bavyera bilim bakanı Wolfgang Heubisch ve Federal Eğitim ve Araştırma bakanı Schavan bilgisayarın açılış düğmesine birlikte bastı.

1342871415_supermucservernode.jpg

Ayrıca bu bilgisayar dünyanın ilk su soğutmalı bilgisayarı olacak. Bu özelliği de ısınma problemlerine en iyi çözüm olarak Supermuc'u özel yapıyor.

1342871556_supermuc.jpg

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre yıllardır merak edilen yer kabuğunun içinde neler olduğu sorusu bu bilgisayarla araştırılacak. Avrupa'nın en hızlı bilgisayarının yapımında 83 milyon euro harcandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.