Donanım

Tesla, şimdi de robot üretmeye başladı!

Elon Musk, Tesla'nın bir insansı robot üzerinde çalıştığını duyurdu. İşte detaylar.

Tesla, şimdi de robot üretmeye başladı!

Tesla CEO'su Elon Musk, şirketinin insansı bir robot üzerinde çalıştığını duyurdu. Şirket, "gelecek yıl" bir prototip oluşturmuş olacak. İnsansı robot, Tesla'nın Autopilot sürücü yardım yazılımına güç sağlayan bazı donanım ve yazılımlardan yararlanacak.

Kaçak yapay zeka korkularından defalarca bahseden Musk, Tesla'nın "dost canlısı bir robot" üretmeye niyetli olduğunun altını çizdi. Ancak yine de "robota karşı dost canlısı ve nazik yaklaşmakta yarar var" ifadelerini kullandı.

Tesla, insansı robot üretmeye başladı

Tesla, şimdi de robot üretmeye başladı! - Resim : 1

1.72 boyunda ve 57 kilo ağırlığında tasarlanan robot, yüz kısmında bir ekrana sahip olacak. Bilgileri bu ekranlardan alan kullanıcılar robotu markete gitmek gibi basit işlerde kullanabilecek.  Şirket içinde botun kod adı “Optimus” olarak belirlenmiş. Robotlar, "güvenli olmayan, tekrarlayan veya sıkıcı görevleri" yerine getirmek için tasarlanacak. Musk, “Aslında gelecekte, fiziksel çalışmanın bir seçim olacağını düşünüyorum, eğer yapmak isterseniz yapabilirsiniz” dedi. Görünüşe göre zamanla robotların insanların yaptığı fiziksel işlerde aktif olması planlanıyor.

Musk, şirketinin bir gün kendi kendini süren arabalar yapmayı hedefliyor. Yapay zeka ve süper bilgisayar teknolojilerinin sergilendiği şirketinin “AI Günü” etkinliğininde insansı robot planları da duyuruldu. Şirket ayrıca sahnede çalışmayan bir robot manken versiyonuna da sahipti. Robota Tesla Bot da deniyor. Tesla Bot'un gün ışığını görüp göremeyeceğini kimse şimdiden bilemez. Ancak robotik endüstrisine girmenin kısa vadeli ekonomisi sorulduğunda Musk, “görmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Mmet
Bizim meşhur konyalı robotlar var.
Cevapla
Döner ayran
saçlarını tararım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.