Donanım

Türkiye'de PC satışları artarken tablette düşüş yaşandı

Araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre Türkiye'de 2018 yılının ilk çeyreğinde PC satışları arttı. Tablet bilgisayar satışları ise beklentinin altında kaldı.


IDC'nin en son açıklanan rakamlarına göre Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı -PCD- (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iş istasyonları ve tablet) 2018 yılının ilk çeyreği yüzde 9.3 yıllık büyüme oranıyla 864,632 adet ile kapattı. Global bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma ve danışmanlık hizmetleri firması IDC'nin PCD pazar verilerine göre bu adet IDC'nin 2018 1. çeyrek için öngördüğü rakam ile bire bir aynı gerçekleşti. Bir diğer yandan 2017'nin son çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 20 oranında bir düşüş oldu.

PC pazarına özel bakıldığında yüklemelerde yıllık bazda yüzde 16.2 oranında büyüme gerçekleşti. “Yılın ilk çeyreği, 2017 son çeyrek gibi olumlu ortamın hakim olduğu bir dönemdi” diyor IDC kıdemli araştırma analisti Ayşe Kaptanoğlu. “Geçen yılın son çeyreğinde kapanan bazı büyük ihalelerin yüklemelerinin Q1’e sarkması, perakende sektöründe KDV indirim kampanyalarının tüketici taleplerini canlı tutması, oyun bilgisayarı kategorisinin ilgi çekmeye devam etmesi ve kamuda kapanan ihalelerin ilgili çeyreğe yetişmesi beklentinin üzerinde bir yükleme adedi çıkmasını sağladı.”

Tablet tarafında ise yılın ilk çeyreğindeki rakamlar yıllık yüzde 2.3 büyüme olduğunu gösterse de sonuçlar IDC tahminlerinin altında kaldı. “Geçen çeyrekten kalan stoklu ürünler üreticilerin biraz daha temkinli yükleme yapmalarına sebep oldu” diyor Kaptanoğlu. “Artan bileşen maliyetleri, özellikle panel fiyatları, maliyetlerin yükselmesine sebep olurken bazı tablet üreticilerine karşı fiyat avantajı yakalanmasını zorlaştırmıştır. Pazarı biraz hareketlendirmek amaçlı Telekom kanalında kampanyalar yapılsa da sadece bazı üretici firmalar istenen fiyat seviyesine inmeyi başarabilmiştir.”

Türkiye pazarındaki marka sıralaması

Türkiye PC pazarı 2018 ilk çeyreğindeki ilk 3 oyuncuya bakacak olursak Lenovo geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 20 pay alırken bu yıl ilk çeyrek yüzde 25.4 lük pazar payı ile 1. sıraya yerleşti. HP yüzde 20.3 lük oran ile ikinci sırada yer aldı, Asus ise yüzde 12.1 lik pazar payıyla üçüncülüğünü korudu. Tablet tarafında Samsung yüzde 25.4lük pazar payı ile liderliğini sürdürürken, Alcatel yüzde 10.2 ile ikinci sıraya yükselmiş, Apple ise yüzde 9.2 ile 3. büyük marka olarak çeyreği tamamladı.

Yorumlar
yakup
önceden android telefonlar tabletler çıkınca bilgisayar kullanmaya gerek yok diyordu insanlar teknelojinin getirdiği yenilikler 3D özellikli oyunlar VR gözlüklü oyunların bilgisayarlara uyumlu olması insanlarımızda satın alma oldu bu sayede teknolji sayesinde satışlarda patlama yaşanmıştır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.