Donanım

USB 4 detayları netleşti

Geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan USB 4 standardı için teknik detaylar da belli oldu.


USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından standartları belirlenen USB 4 ile ilgili nihai açıklama yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda duyurulan yeni USB bağlantısının hız ve diğer teknik bilgileri de resmileşti.

USB 4.0 detayları netleşti

Halen dünyanın en popüler bağlantı türü olan USB için yeni geliştirilen bir standart olan 4.0 beraberinde birçok yenilik de getiriyor. Yeni USB standardının en önemli farkı 40 Gbps transfer hızına imkan vermesi. Bu değer mevcut hız standartlarının ikiye katlanacağı anlamına geliyor. Bu yeni bağlantı standardı ile özellikele büyük dosya transferlerinin çok daha hızlı yapılması bekleniyor.

Form faktör olarak halen kullanımda olan USB Type-C ile aynı altyapıyı kullanacak olan USB 4, özel bir kablo ihtiyacı olmayacak. Ancak bu standardın kullanılabilmesi için her iki cihazın da USB 4 desteğine sahip olması gerekecek. 100 Watt güç desteği ile iki adet 4K ya da tek bir 5K ekranı çalıştırabilecek olan USB 4 standardı harici ekran kartlarını da destekliyor.

Standart çok yeni olduğu için USB 4 kullanan ilk cihazların 2020 yılından itibaren kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.