Donanım

USB 4.0 ne kadar hızlı olacak? İşte yanıtı

Ufukta USB 4'ün yeni, süper hızlı bir sürümü var ve bundan yararlanmak için yepyeni bir kablo satın almanız bile gerekmeyecek.

USB 4.0 ne kadar hızlı olacak? İşte yanıtı

USB Promoter Group, yeni nesil USB Sürüm 2.0 standardının "yayınlanmayı beklediğini" ve mevcut USB 4 konektörlerinin bant genişliğini 40 Gbps'den 80 Gbps'ye kadar iki katına çıkaracağını duyurdu.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeni standart önceki USB 4 kablolarıyla da geriye dönük olarak uyumlu. Bu, 40 Gbps kapasiteli mevcut USB-C kablolarının da yeni standart kullanıma sunulduğunda daha yüksek hızlara kavuşacağı anlamına geliyor. Basın bülteninden: “Güncellenmiş USB4 çözümünün temel özellikleri şunları içerir: Mevcut 40 Gbps USB Type-C pasif kablolar ve yeni tanımlanmış 80 Gbps USB Type-C aktif kullanılarak yeni bir fiziksel katman mimarisine dayalı 80 Gbps'ye kadar çalışan kablolar.”

USB 4.0 ne kadar hızlı olacak? İşte yanıtı

USB promotör Grubu, bunun nasıl mümkün olabileceğine ilişkin ayrıntıları açıklamadı, ancak kuruluştan bir sözcü, The Verge'e “yeni spesifikasyon geliştirildiğinde bir gereklilik olduğunu ve 80Gbps sinyallemenin nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin ayrıntılar nihai şartname ile açıklanacak” dedi.

Yeni standardın tüketicilere gerçekten ne zaman ulaşacağı henüz belli değil. USB Promoter Group, basın açıklamasında, "güncellemenin şu anda özellikle geliştiricileri hedef aldığını" söyledi, bu nedenle geri kalanımızın yeni süper hızlı konektöre sahip bilgisayarları alabilmesi için biraz zaman olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.