Donanım

Yeni bir USB standardı olan Type-C duyuruldu!

Type-C'nin en önemli özelliği ise çift taraflı kullanım deneyimi sunmasıdır.


Galaxy Note 3 ile birlikte mobil cihazlar USB 3.0 standardına geçilmişti. Söz konusu teknoloji mobil dünyasında bir ilki temsil ederken, daha hızlı veri ve daha hızlı şarj olanağı sunan USB 3.0 standardı halihazırda birçok teknolojik cihazda zaten yer almaktadır. USB 3.0 Tanıtım Grubu 'nun yeni duyurduğu bağlanabilirlik standardı ise Type-C olarak isimlendiriliyor.

Type-C'nin gözle görülür en önemli yeniliği Apple’ın geçen yıl iPhone 5 ile birlikte tanıttığı Lightning konektöründe olduğu gibi çift taraflı kullanılmasıdır. 2014 yılı ortalarında cihazlarda yer alması beklenen yeni teknoloji aynı zamanda daha hızlı veri transferini de beraberinde getirecek.

1386234272_usb-type-c-2013-04-12-03.jpg

Type-C, mobil cihazların büyük bölümünde yer alan microUSB boyutunda olacak. Bu da aynı zamanda daha küçük boyutlarda bir USB girişinin bizleri beklediği anlamına gelir. Intel cephesinin memnuniyetle karşıladığı Type-C, küçük yapısı sayesinde daha ince mobil cihazlar ya da melez bilgisayarların yapımını da kolay hale getirecek. Type-C aynı zamanda gelecekteki USB standartlarıyla uyumlu olacak.

Herhangi bir görüntüsü paylaşılmayan Type-C'nin ocak ayında düzenlenecek CES 2014'te ilk defa sergilenmesi bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.