Donanım
Yeni Intel Atom işlemciler geliyor

Intel'in yeni Atom işlemcileri yolda

Intel'in küçük dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar için geliştirdiği Atom işlemciler hakkındaki yepyeni bilgiler ortaya döküldü.


Intel'den sızan bilgilere göre yeni Atom işlemcisi üretimine hazır. Yeni Intel Atom işlemciler, öncülerinden bile daha düşük enerji tüketecek bir yapı ile geliştiriliyor. Intel, yeni Atom işlemcilerinde 10 nm'lik bir üretim mimarisi ile geliştirilecek. Üstelik işlemci, öncülerine göre ciddi anlamda yüksek performans sunacak.

Tremont kod isimli işlemci, Goldmont Plus'un yerini alacak. Goldmunt Plus 14 nm'lik bir mimari ile üretiliyordu ve olması gerekenden fazla enerji tüketiyordu. Yeni mimari; CLWB, GFNI (SSE-temelli), ENCLV gibi teknolojilerle donatılacak.

Nedir bu teknolojiler?

CLWB

Önbellek alanında herhangi bir düzeyde bellek işlemesi ile belirtilen doğrusal adresi varsa, daha hızlı olan önbelleğe konuşlanır.

GFNI

GFNI, şifreleme ve kodlama mimarisinde Intel'e artı puan kazandıran bir yapı.

ENCLV

ENCLV, Intel'in farklı bölgelere farklı hizmetler verebilmesini sağlayan bir yapı. Söz konusu yapı, her bölgeye farklı koruma hizmetleri sunuyor ve güvenliği zirveye taşıyor.

Yeni Intel Atom işlemcilerinin 2018 yılının son aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.