Donanım

ZTE yasağı adil bulmuyor

Çinli teknoloji devi ZTE Corp , ABD'nin şirket için aldığı elektronik parça satışını yasaklayan kararının adil olmadığını ve şirketin varlığını tehlikeye attığını açıkladı.


ABD Ticaret Bakanlığı ABDli firmaların ZTE'ye parça ve yazılım satışını yedi yıl süreyle yasakladı. Şirketin tedarik zincirini bozacak olan bu karara gerekçe olarak, Çinli şirketin daha önce varılan bir anlaşmayı yanlış beyanlarla defalarca ihlal etmesi gösterildi.

ABD'nin bu kararı Washington ile Pekin arasında dış ticaret politikası kaynaklı gerilimin arttığı, iki ülkenin birbirlerine ek gümrük vergisi getirdiği bir dönemde alındı. ZTE, geçen yıl Mart ayında ABD'de üretilen ürünleri yasadışı yollarla İran'a göndererek ABD'nin ihracat yasaklarını ihlal ettiğini kabul etmişti.

ZTE bunun sonucu 900 milyon dolar ceza ödemiş ve ihlale devam ederse yedi yıl boyunca ABD'de üretilen ürünlerini kullanma hakkından feragat etmeyi kabul etmişti. ZTE, ABD'nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada, "BIS'in adil olmayan biçimde, kanıtların incelenmesi tamamlanmadan ZTE'ye en ağır cezayı vermekte ısrar etmesi kabul edilemez" denildi. ABD Ticaret Bakanlığı'nın Sanayi ve Güvenlik Bürosu BIS olarak adlandırılıyor.

Türkiye'de de faaliyet gösteren bir marka olan ZTE, geçen yıl bir başka telekomünikasyon devi NETAŞ'ın yüzde 48'ini 101 milyon dolara satın almıştı. 

Yorumlar
fuat
Bu yasak google play desteğini de kapsar mı acaba. Yani zte telefonlarını kullananlar google play güncellemelerini alamayacak mı.
Cevapla
Özgür Çetin
Söz konusu yasak donanım bileşenlerini kapsıyor. Yazılım ile ilgili bir engel yok. Ayrıca var olan kullanıcılar mağdur edilmez. Bu şekilde bir yasak adil olmaz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.