İnternet

​Netaş’ın yeni ortağı ZTE oldu

ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.’ye ait yüzde 48,04 hissesini satın aldı.

​Netaş’ın yeni ortağı ZTE oldu

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi olan ZTE, 2017’de 50. yılını kutlayan Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.’nin portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın aldı.

Yeni ortaklık yapısının, Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay şunları dedi;

Bu işlem son yıllarda Türkiye’ye teknoloji geliştirme amaçlı yapılmış en büyük yatırımlardan biri olma özelliğini taşıyor. Bilişim alanında dünyanın patent liderlerinden biri olan ZTE, Türk mühendislerine, Türkiye’nin teknoloji geliştirme yeteneğine ve Netaş’ın 2009’dan bu yana şirket değerini tam 9 kat artıran yüksek performansına yatırım yaptı. Ülkemize böylesine bir değer katmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

50 yıllık geçmişimizle ve ürettiğimiz ileri teknolojiyi ihraç etmenin de gururuyla, yeni hissedarımız ZTE’nin gücüyle beraber Netaş’ı daha da büyütecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. 

Netaş’ın Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü olması, teknoloji yetkinliğini uluslararası pazarlara taşıması ve neticesinde yakalamış olduğu büyüme performansının, bu yatırım ile birlikte daha da ileriye taşınacağına inanıyoruz. Netaş’ın yüksek kaliteli insan kaynağı, kurumsal kültürü, çevik yapısı ve değişime uyum gösterme yeteneği ise ZTE ile beraber ileride imza atacağımız küresel projelere önemli katkılar sağlayacaktır.  

Türkiye’nin BT alanında en gelişmiş ArGe kapasitesine sahip olan Netaş, bugüne kadar sektöre yön veren pek çok inovasyona imza attı. Son 10 yılda 7 kez Türkiye’nin “Yazılım İhracatı Şampiyonu” olan Netaş’ın 200’den fazla uluslararası operatör için geliştirdiği yazılım çözümlerinin küresel arenadaki büyümesini, ZTE birlikteliğiyle artıracağız. 

Ayrıca ülkemizin telekom sektöründeki iddiasını artıracak ULAK projesi, geliştirmiş olduğumuz siber güvenlik çözümleri ve daha birçok ürünümüz, yeni hissedarımız ZTE’nin de bu alandaki katkılarıyla yurtdışı pazarlara hazır hale gelecektir. 

Bu yeni dönem, küresel bir teknoloji markası olma yolundaki Netaş’ı güçlendirecektir.

1501669824_1501665903netacfosulkeralkanvenetaceosuc.mjdataltay.jpg

Netaş’ın diğer ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs vazifesi göreceğinin altını çizen ZTE CEO’su Dr. Zhao Xianming ise şunları söyledi;

ZTE olarak bu anlaşmayı Netaş ve Türkiye İletişim ve Bilgi Teknolojileri pazarına uzun vadeli stratejik perspektifimiz kapsamında yapıyoruz. Birinci önceliğimiz Netaş’ın sağlıklı büyümesini desteklemek olacak. 

Netaş’ın güçlü proje teslim yetkinlikleri ile gerek Türkiye’deki müşterilerimize gerekse yurtdışındaki diğer birçok kilit pazara yönelik hizmet yeteneklerimizi daha da geliştireceğiz. 

Netaş bir yandan gelirlerini ve kaynak kullanımı artırırken, diğer yandan da tamir-bakım, müşteri destek ve eğitim merkezi yetkinlikleriyle ZTE’nin bölgedeki servis düzeyinin artırılmasına yardımcı olacaktır.

ZTE’nin diğer hissedarlara yönelik taahhütlerine de vurgu yapan Dr. Zhao, işlem sonrasında, Netaş’ın kurumsal değerlerine bağlı kalarak, müşterilerine en iyi değer ve hizmet düzeyini sunmak için mevcut tedarikçileri, iş ortaklarıyla ve hissedarları ile yakından çalışmaya devam edeceğini ve Türkiye’de geliştirilen inovasyonları beslemeyi sürdüreceğini belirtti. 

UniCredit, Yapı Kredi Bankası A.Ş. ve BDA Partners firmaları OEP Turkey Tech B.V.’nin özel M&A danışmanı olarak görev yaptılar. Paksoy, bu işlemde OEP'in hukuk müşaviri olarak görev aldı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.