10 yıl önce Bitcoin'e yatırılan 1 $, şimdi ne kadar?

10 yıl önce Bitcoin'e yatırılan 1 $, şimdiye kadar size bu kadar kazandırabilirdi!

10 yıl önce Bitcoin'e yatırılan 1 $, şimdi ne kadar?

Mevcut değeriyle karşılaştırıldığında, tek bir Bitcoin ( BTC ) madeni parasının fiyatı 2013'te sadece 13,30 dolardı. Bu, amiral gemisi dijital varlığın mevcut değeriyle tam bir tezat oluşturuyor.

10 yıl önce Bitcoin'e yatırılan 1 $, şimdi ne kadar?

Pek çok yatırımcı, Bitcoin'e "ilk günlerinde" para yatırmadıkları için kendilerini tekmeliyor, o zamanlar Bitcoin'e sadece 1 dolar yatırmanın bile şimdi ne kadar değerli olacağını merak ediyor.

Finbold tarafından hesaplanan verilere göre, Ocak 2013'te dijital varlık 13,30 dolardan işlem görürken 1 dolarlık Bitcoin satın alan yatırımcılar, bir BTC'nin fiyatı 18,881 dolarken, 15 Ocak itibariyle yatırımlarının 1,556 dolara yükseldiğini göreceklerdi.

10 yıl önce Bitcoin'e yatırılan 1 $, şimdi ne kadar? - Resim : 1

Bitcoin fiyatı Ocak 2013. Kaynak: In2013dollars

Özellikle bu, merkezi olmayan finans ( DeFi ) varlıklarının cari fiyatı olan 1.532 $'dan tam bir Ethereum ( ETH ) satın almak için yeterlidir. Bununla birlikte, Ocak 2013'teki yatırımcılar, BTC'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların üzerinde işlem gördüğü Kasım 2021'de en büyük yatırım getirisini görmüş olacaklardı.

Bitcoin'de 1 Dolar

İlginç bir şekilde, Finbold geçen yıl Ağustos ayında gezegendeki her 226. kişinin en az 1 dolarlık Bitcoin'e sahip olduğunu bildirdi . BitInfoCharts.com istatistiklerine göre veriler, 26 Ağustos itibarıyla yaklaşık 35.257.206 adresin en az 1 ABD doları değerinde Bitcoin tuttuğunu gösterdi.

Bu, küresel nüfusun yaklaşık %0,4'üne eşitti, yani o sırada 7.970.114.580 olan küresel nüfusa dayalı olarak, küresel olarak her 226. kişinin potansiyel olarak en az 1 dolarlık Bitcoin'e sahip olduğu anlamına geliyor.

13 Ocak itibariyle, 100.000 daha az 1$ değerinde Bitcoin sahibi var ve toplam sahip sayısı 35.136.414'e çıkıyor. Ancak, bazı durumlarda bir kişinin birden fazla Bitcoin adresine sahip olabileceğini belirtmekte fayda var. Örneğin bir yatırımcı birden fazla kripto cüzdan adresine sahip olabilir.

BTC için destek

Özellikle, kripto para birimlerinin destekçileri, Bitcoin'in geleneksel fiat para birimlerine göre çok sayıda avantajına dikkat çekerek, kripto para birimlerinin yaygın olarak kullanılmasını savunuyorlar. Bu avantajlar, Bitcoin işlemlerinin kolaylığının yanı sıra daha düşük ücretleri ve daha hızlı transfer sürelerini içerir. Ancak varlığın her yerde kullanılmasından önce yapılması gereken çok iş var.

Kripto para piyasasının büyük çoğunluğunu oluşturdukları için 1 doları tutan kişilerin perakende yatırımcılar olduğu sonucuna varmak mantıklıdır. Özellikle, perakende yatırımcıların artışı, kripto para ticareti ile suları test etme çabalarına ek olarak, kısmen kaçırma korkusu ( FOMO ) tarafından itiliyor.

Öte yandan, tek bir Bitcoin birimi nispeten maliyetli olsa da, yalnızca bir dolarlık varlığın tutulması, sonuç olarak, ister bugün ister 2013'te olsun, insanların büyük çoğunluğunun finansal olanakları dahilindedir.