Güncel

12 yaşındaki çocuk 400 bin dolar kazandı!

İngiltere’nin Londra şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Benyamin Ahmed NFT sayesinde 400 bin doların sahibi oldu.

12 yaşındaki çocuk 400 bin dolar kazandı!

İngiltere’nin Londra şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Benyamin Ahmed adlı çocuk bilgisayarında oluşturduğu 3 bin 500 balina grafiğinden oluşan koleksiyonunu NFT olarak satıp 400 bin dolara yakın para kazandı.

Peki NFT ne anlama geliyor?

NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir. NFT'ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir.

Sanat dünyası NFT trendi karşısında ikiye bölünmüş durumda. Sanatçılar bunun faydalı bir ek gelir sağladığını söylüyor. Ayrıca çok yüksek fiyatla gerçekleşen satışlar da var. Bunların ne kadar sağlam bir sanat yatırımı olduğu konusunda fikir ayrılıkları bulunmakta.

Benyamin satışı ethereum cinsinden yapmış

Bugüne kadar hiç banka hesabı bulunmadığını söyleyen Benyamin koleksiyonunun satışını Ethereum adı verilen kripto para cinsinden yaptığını söylüyor ve satıştan elde ettiği geliri Ethereum olarak tutuyor.

Babası yazılımcı olan Benyamin 5 yaşında kodlama öğrenmeye başlamış. Benyamin dijital sanatın yanı sıra yüzme, badminton ve tekvando ile ilgilendiğini söylüyor ve ekliyor: "Bu alana girecek diğer çocuklara tavsiyem, kendinizi kodlama öğrenmeye zorlamayın. Bunun yerine dans etmeyi sevenlerin dans ettiği veya yemek yapmaktan hoşlananların yemek yaptığı gibi, elinizden geldiğince bu işle ilgilenin."

3 bin 500 balina görüntüsünü kendi yazdığı bir programla üreten Benyamin:

"Görüntülerin yavaş yavaş bilgisayar ekranında belirmesi ilginçti" diyor ve gelecekte balinaların yer aldığı bir oyun tasarlamak istediğini de ekliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.