Güncel

13 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

13 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi sonrası, güncel duruma yazımızın devamından birlikte göz atalım.

13 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Ripple ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) arasındaki yasal anlaşmazlık, özet bir karara yaklaştıkça, kripto para birimi endüstrisi sonucu hevesle bekliyor. Davanın, yoğun ilgi ve spekülasyona yol açan ABD'de dijital varlıkların nasıl düzenleneceğine dair önemli etkileri var.

13 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Bu arka plana karşı SEC, geçtiğimiz hafta kripto sektörüne yönelik düzenleyici denetimini hızlandırdı ve ajansın yaklaşımının önyargılı olabileceğini iddia eden bazı sektör paydaşlarından sert eleştiriler aldı.

En son güncelleme kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri savunma avukatı ve popüler Ripple ve SEC dava yorumcusu James Filan bir kez daha düzenleyicinin başkanı Gary Gensler'in  istifasını istedi.

Bu, SEC'in kripto şirketi Paxos'u Binance USD stablecoin'inin ihracından dolayı dava ederken staking'e yönelik bir baskı başlatmasının ardından geldi.

Düzenleyiciye göre, stablecoin menkul kıymet olarak sınıflandırıldı ve piyasaya sürüldüğünde belirtilen yasalara uymadı. SEC'in ayrıca Ripple'ı XRP tokenleri şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sattığı için dava ettiğini belirtmekte fayda var.

SEC'in menkul kıymet sınıflandırmasına ilişkin sorular 

Bu satırda, XRP sahibinin SEC davasındaki avukatı John Deaton, menkul kıymetler etiketini yanıltıcı olarak nitelendirdi.

“Gary Gensler ve SEC, kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun kendilerini menkul kıymetler olarak adlandırarak tokenin kendisine odaklanmaya devam ediyor. Sorun şu ki, Gensler dışındaki akıllı etkili insanlar, jetonların kendilerinin menkul kıymet olduğu şeklindeki bu yanlış anlatıyı ileri sürüyorlar” dedi.
Başka bir yerde Deaton, Coinbase CEO'su Brian Armstrong'u platformdaki staking hizmetlerinin menkul kıymet olmadığını açıkladıktan sonra selamladı.

Bu arada Deaton, yatırımcıların şirketi ve CEO'su Brad Garlinghouse'u XRP'yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak satmakla suçladığı ve kayıpları için tazminat talep ettiği başka bir Ripple toplu dava davasına da katıldı . Davacılar ayrıca mahkemeden XRP'yi menkul kıymet olarak sınıflandırmasını talep ettiler. Deaton davaya dostane brifing olarak katılıyor.

SEC'in eleştirisi 

Ripple ve SEC davası, Ripple'ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty'nin konuyu "yanlış yönlendirilmiş" olarak nitelendirmesiyle eleştiri almaya devam ediyor. Benzer şekilde Deaton, SEC'in ortak işletme tanımıyla ilgili argümanlarını 'şizofrenik' olarak eleştirdi. Yargıcın özet kararı reddedebileceğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca, genel dava sonucu bir spekülasyon konusu olmaya devam etse de kripto topluluğu, SEC ile blok zinciri tabanlı paylaşım platformu LBRY arasındaki konuyu yakından takip etti. Özellikle SEC, düzenleyiciye kayıt olmadan LBC tokenlerini sunduğu için LBRY'ye dava açtı. Ancak yargıç, LBC tokenlerinin yalnızca doğrudan satış sırasında menkul kıymet olarak kabul edildiğine karar verdi.

LBRY için olumlu kararla, XRP'nin yeniden listelenmesi için artan bir yaygara var. Özellikle, XRP hayranları, kripto borsaları Coinbase ve Binance US'yi belirteci kendi platformlarında eski durumuna getirmeye çağırıyorlar.

Bu hareketin arkasındaki artan ivme, borsalara XRP'yi yeniden listelemeye zorlama konusunda başarılı olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Bununla birlikte, SEC'in devam eden davasıyla ilgili hala belirsizlik var ve düzenleyicinin davayı Mart 2023'teki bir özet karar için öngörülen zaman çizelgesinin ötesine uzatıp uzatmayacağı henüz belli değil.

ABD'deki yasal belirsizliğe rağmen, Ripple dünyanın diğer bölgelerindeki büyüme ivmesiyle ilerliyor.

XRP fiyat analizi

Basın zamanında, XRP günlük grafikte %4'ün üzerinde kayıpla 0,37 dolardan el değiştiriyordu.

13 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Genel olarak, XRP'nin geleceği, muhtemelen Ripple için bir galibiyetin token için yükseliş olabileceği veya bunun tersi olabileceği durum sonuçlarına göre belirlenecektir. Öte yandan, borsalar XRP'yi yeniden listelerse, bu aynı zamanda bir yükseliş görünümü de olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.