Güncel

135 yıllık mesajı tesisatçı buldu! Mesajda ne yazıyor?

Tesisattaki sorunları gidermek için eve usta çağırmışlardı. Ancak tesisatçının parkenin altında bulduğu cam bir şişenin içindeki tarihi not tüm planlarını altüst etti. Tam 135 yıl sonra haberdar oldukları bu mesajda yazanlar ise aileyi şaşkına çevirdi.

135 yıllık mesajı tesisatçı buldu! Mesajda ne yazıyor?

Tesisatçı Peter Allan (50) İngiltere Edinburgh'daki bir evin ahşap zemininde rastgele delik açtığında tarihi bir ana tanıklık edeceğinden habersizdi. Evin tesisat sorunlarını çözmek için yaptığı bu şey, Viktorya döneminden kalma bir şişeyi karşısına çıkardı.

Cam bir şişenin içinde kaliteli parşömen kağıdına yazılmış not öylece Allan'ın karşısında duruyordu. Ancak Peter Allan şişeyi açıp notu okumanın ev sahibine saygısızlık olacağını düşündü ve koşarak "Az önce açtığım delikte ne bulduğuma bak!" diye bağırarak şişeyi ev sahibi Eilidh Stimpson'a teslim etti.

Şaşkınlıkla tesisatçının bulduğu şişeye bakan Eilidh şişenin içindekini okumak için heyecandan içi içini yese de biraz daha sabırlı olmaya karar verdi. Çünkün şişeyi çocuklarıyla birlikte açmanın ve onlar okuldan gelene kadar beklemenin bu tarihi anı daha değerli kılacağını düşündü.

Eilidh Stimpson çocuklarını okuldan almaya gittiğinde onlara büyük bir sürprizi olduğunu söyledi. Oldukça heyecanlı olan çocuklar, annelerinin, "Size anlatacak çok heyecan verici bir şeyim var" sözleri üzerine, "Çay yanına sosisli sandviç mi yiyoruz?" cevabını verse de gerçeğin ne olduğundan haberleri yoktu. Üstelik Eilidh Stimpson'ın 8 yaşındaki oğlu okulda Viktorya dönemi dersi görüyordu. Şişenin açıldığı an hepsi için oldukça heyecan verici olacaktı. Şişeyi açmak için sabırsızlıkla bekleyen aile, baba Stimpson'ın işten dönmesi bekledi ve o, eve geldiğinde aile mesajı şişenin içinde çıkarmaya çalıştı. Ancak bu heyecanlı çabaları hızlı bir sonuç vermedi. Sonunda tarihi notu okuyabilmek ve ona zarar vermemek için şişeyi kırmaları gerektiğini anladılar.

'Bu şişeyi kim bulursa...' 

Cımbız ve kerpetenle çıkarmaya çalışırken biraz hasar gören not şişeyi kırınca ortaya çıkmıştı. İlginç bir şekilde bu not bu şişenin içinde 7 bin 49 hafta dört gün yani 135 yıl boyunca olduğu yerde saklanmıştı. Kraliçe Viktorya döneminde evin inşasına yardım eden iki adam tarafından imzalanıp tarih atılan mesajda şunlar yazıyordu:

"James Ritchie ve John Grieve bu zemini döşedi ama viskiyi içmediler. 6 Ekim 1887. Bu şişeyi kim bulursa, tozlarımızın yolda uçuştuğunu düşünebilir."

135 yıllık şişeyi kırarken kendini çok kötü hisseden Eilidh tüm parçaları sağlam bir saklama kabına koydu. Öte yandan notu yazan kişilerin kim olduğu da büyük bir merak konusuydu. Stimpsonların bir aile dostu 1881 nüfus sayımına baktı ve sadece birkaç kilometre ötede, Edinburgh'un Newington bölgesinde yaşayan bu adamların isimlerine ulaştı ancak daha fazla bilgi edinemedi.

Ancak İskoçya Ulusal Kütüphanesi'ndeki bir küratör, aileye notu korunaklı bir ortamda saklamalarını tavsiye etti. Eilidh, "Birkaç şey sipariş edeceğim ve sonra da notu şişenin bir parçasıyla çerçeveleyeceğiz. Buna sahip olmak çok heyecan verici" dedi. Üstelik Stimpsonlar yeni bir notla birlikte, notun kopyasının bulunduğu bir şişeyi üzeri kapatılmadan deliğe geri koyacaklarını da söyledi.

Yorumlar
Ali b
Kılıçdaroglu aday olmasin yazıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.