Güncel

İddia: FTX kurucusu dolandırıcılık yaparak, Bahamalar'da dolaşıyor!

Galaxy Digital CEO'su, FTX kurucusunu Bahamalar'da dolaşıp dolandırıcılık yapmakla suçladı!

İddia: FTX kurucusu dolandırıcılık yaparak, Bahamalar'da dolaşıyor!

Kripto yatırım şirketi Galaxy Digital'in CEO'su Mike Novogratz, karşılaştığı dolandırıcılık iddialarına rağmen FTX kripto para borsası kurucusu Sam Bankman-Fried'in sahip olduğu mevcut özgürlüğü sorguladı.

İddia: FTX kurucusu dolandırıcılık yaparak, Bahamalar'da dolaşıyor!

Eski hedge fon yöneticisine göre Bankman-Fried, 23 Kasım'da  CNBC ile yaptığı bir röportajda müşteri fonlarını yasa dışı yollardan kullandığı iddialarına rağmen 'Bahamalar'da dolaştığını' söyledi.

Novogratz, güç durumdaki eski CEO'nun iddiaların imalarına rağmen hareket etmesinin şaşırtıcı olduğunu kaydetti. Bankman-Fried'in müşteri fonlarını ele almasını 'dolandırıcılık' olarak nitelendirdi.

“Sam Bankman-Fried. Madeni paralarımızla kesinlikle yasa dışı şeyler yaptı ve Bahamalar'da koşuşturup televizyonda basın toplantıları yapıyor. Bütün bunlar beni şaşırtıyor. Onun da gününün geleceğini düşünüyorum” dedi.

İddia: FTX kurucusu dolandırıcılık yaparak, Bahamalar'da dolaşıyor! - Resim : 1

SBF müşteri ihaneti

Ayrıca Novogratz, Bankman-Fried'in FTX müşterileriyle yaptığı anlaşmayı ihlal ettiğini belirtti.

"Bu borsaya katılan hiç kimse, Sam'in madeni paralarınızı alıp onlarla bir hedge fon işletebileceğine dair bir sözleşme imzalamadı ve bunun dolandırıcılık olduğunu biliyorsunuz" diye ekledi.

Novogratz'ın duyguları, FTX iflas duruşması devam ederken, müşteriler tazmin edilmek için olası bir yol beklerken geldi. Finbold tarafından bildirildiği üzere, çoğu FTX müşterisi en az 27 ülkede yoğunlaştı ve Çin ve Birleşik Krallık en iyi ülkeler arasında yer aldı.

FTX'in çöküşünün ardından Bankman-Fried, çeşitli sektör oyuncularının davranışlarını sorgulamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Örneğin, Tesla CEO'su Elon Musk, eski yöneticiyle etkileşime girdikten sonra "saçmalık ölçerin yeniden çizildiğini" kabul etti.

FTX iflas duruşmasından içgörüler

İlginç bir şekilde, iflas duruşmasının ilk gününde mahkeme, borsanın eksik müşteri varlıklarıyla 'kişisel bir derebeylik' olarak yönetildiğini  duydu.

Bu arada, FTX'i temsil eden avukatlar mahkemeye, şirketin sağlıklı iş birimlerini satmayı planladığını, ancak önemli miktarda varlık kaybına neden olan bilgisayar korsanlarından etkilendiğini söyledi.

Aynı zamanda, duruşmaya başkanlık eden Yargıç John Dorsey, FTX'in devam eden işletme giderlerini ödemesine izin verdi, ancak Bankman-Fried dahil eski yöneticilere tazminat ödemeyi reddetti. Eleştirilere rağmen eski yönetici suçsuzluğunu sürdürdü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.