14 yıl önce bugün: Satoshi ilk Bitcoin işlemini kime gönderdi?

Bitcoin mucidi olarak bilinen Satoshi hakkında ilgi çekici bir bilgiye daha ulaştık! 14 yıl önce bugün: Satoshi ilk Bitcoin işlemini kime gönderdi?

14 yıl önce bugün: Satoshi ilk Bitcoin işlemini kime gönderdi?

Anonim kurucusu Satoshi Nakamoto'nun gönderici olarak hareket  ettiği ilk Bitcoin ( BTC ) işleminin başlatılmasından bu yana 14 yıl geçti.

14 yıl önce bugün: Satoshi ilk Bitcoin işlemini kime gönderdi? 

Nakamoto, 12 Ocak 2009'da gerçekleşen işlem için, 10 BTC'yi Bitcoin blok zincirindeki ilk alıcı olan bilgisayar bilimcisi Hal Finney'e aktardı.

İşlem hakkında yorum yapan Bitcoin blockchain keşif platformu Blockchain.com'un CEO'su Peter Smith, bunun 'tohum ekme' dönemi olduğunu belirtti.

Finney'nin kripto alanındaki önemi

Finney, Bitcoin'i benimseyen, hatta varlığın madenciliğini yapan ilk kişilerden biri olduğu için yıllar içinde kripto para birimi alanında önem kazandı. Finney de bu çizgide Satoshi ile iletişim kurduğu bilinen birkaç kişi arasında yer alıyor.

"Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda hemen kaptım. Sanırım Satoshi dışında bitcoin çalıştıran ilk kişi bendim. 70'lik bir blok madenciliği yaptım ve Satoshi bana test olarak on jeton gönderdiğinde ilk bitcoin işleminin alıcısı ben oldum" dedi.

Ayrıca Finney, varlığın potansiyelini tahmin ediyor göründüğü 2009 yılında ilk Bitcoin tweet'iyle ünlendi.

 

Bitcoin'in büyümesi

İlk işlemden bu yana, Bitcoin yıllar içinde gelişti. Örneğin, ilk işlemin başlatıldığı 2009 yılında, ilk kripto para birimi esas olarak deneysel bir aşamadaydı.

Varlığın büyümesi, Bitcoin blok zincirinin ayı piyasasına rağmen 2022'de 8 trilyon doların üzerinde işlem gördüğünü belirten yakın tarihli bir Finbold raporunda da vurgulanıyor.

Varlığın büyümesinin, Bitcoin'in bir yatırım varlığı ve bir ödeme seçeneği olarak ortaya çıkması için farklı kullanım durumları almasıyla sonuçlandığını belirtmekte fayda var. Genel olarak, Bitcoin ana akım bir finans ürünü olarak ortaya çıkmak için hareket ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin, önemli fiyat düzeltmesi aşamalarından geçmesine rağmen son yıllarda en iyi performans gösteren varlıklar arasında yer aldı.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.