16 yaş altındaki gençlerin canlı yayın yapması yasaklandı!

Çin, 16 yaşından küçüklerin çevrimiçi yayın yapmasını yasaklayacağını duyurdu. İşte detaylar.

16 yaş altındaki gençlerin canlı yayın yapması yasaklandı!

Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde gençlerin TikTok kullanımına limit getirmişti. Şimdi ise benzer bir uygulama canlı yayınlar için geldi. Artık 16 yaşından küçük çocuklar canlı yayın yapamayacak.

The South China Morning Post tarafından yayınlanan habere göre internette canlı yayın yapmak için bir yaş sınırlaması olacak. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, 10 yılı kapsayan çocukların gelişimi isimli plan üzerinde çalışıyor. Bu plan kapsamında da bazı kısıtlamalar ve kurallar sunuluyor. Bu plan kapsamında sunula sınırlamalar dahilinde çocukların canlı yayın yapmalarına da kısıtlama getirildi. Hükümet, çocukların çevrimiçi ortamda ne kadar zaman ve para harcadıklarını kontrol etmek ve limitlemek istiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, 16 yaş altındaki gençlerin canlı yayın yapmasını yasakladı!

16 yaş altındaki gençlerin canlı yayın yapması yasaklandı! - Resim : 1

Bu sınırlamalar kapsamında artık canlı yayın hizmeti veren platformlar, 16 yaş altı çocukların platformlarına kayıt yapmalarını yasaklıyor. Yeni getirilen bu düzenleme hakkında hiç bir esneklik payı sağlanmayacağı da bildirildi. Düzenleme, bir kimlik sistemi aracılığıyla uygulamaya koyulacak. Çin, ayrıca 18 yaşından küçüklerin hafta sonları birer saat haricinde oyun oynamaları da yasaklamıştı.

Çin'in bunları yapmasının arkasındaki sebep çevrimiçi oyunları "bağımlılık yapıcı" olarak nitelendirmesi. Hükümete göre bunlara yönelik bazı sınırlamalar getirmek şart. Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Çin hükümeti bireylerin yaşamlarını etkileyecek kararlar almakta haklı mı?