Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba'dan geldi

Kripto para işlemlerini platformunda yasaklayan Alibaba yatırımcılara bir darbe daha vurdu.

Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba'dan geldi

Çin, kripto ile ilgili faaliyetler üzerindeki baskısını artırdı. Bu baskılar neticesinde, kullanıcıların ülkedeki kripto para birimi hizmetlerine erişimi iyice zorlaşıyor.

Dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Alibaba, Ekim ayından itibaren platformunda kripto para madencilerinin satışını yasaklayacağını duyurdu. Şirket, bu son gelişmeyi dün bir blog yazısı aracılığıyla açıkladı.

Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba'dan

Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba'dan geldi - Resim : 1

Şirkete göre, Çin Halk Bankası'ndan (PBoC) yapılan son duyuru, platformlarında kripto madenciliği ekipmanlarının satışını engellemelerine neden oldu. Alibaba, Çin ve diğer uluslararası pazarlardaki kripto para birimleri ve ilgili ürünlerle ilgili yasaları ve düzenlemeleri dikkatlice değerlendirdikten sonra, 8 Ekim'den itibaren platformlarında sanal para madencilerinin satışını yasaklayacağını söyledi.

Ayrıca Alibaba, platformlarında Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), BeaoCoin, QuarkCoin ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin satışını engelleyecek. Alibaba insanlara kripto para birimlerini nasıl satın alacaklarını veya madenciliğini öğreten eğitim, strateji ve yazılımların satışını da yasaklayacak. Bu kararın ardından Alibaba, platformunda iki kategoriyi kapatacağını da duyurdu. Bunlar, Tüketici Elektroniğinin Blockchain Madencileri kategorisindeki Blockchain Madencileri ve Blockchain Madenci Aksesuarları alt kategorileri olacak.

Çin, son aylarda kripto para birimleri konusunda sert düşüş yaşadı. Bu yılın başlarında, Anhui ve Sichuan eyaletleri kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladı. Çin'deki kripto madencilerini Kazakistan ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere diğer ülkelere taşınmaya zorladı. PBoC, geçen hafta Çin'de herhangi bir kripto para birimi işlemiyle uğraşmanın yasa dışı olduğunu da duyurdu. Bu, bazı şirketlerin Asya ülkesindeki hizmetlerini kapatmasına neden oldu.