18 yaşındaki gençten Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası!

Apple, 1 milyar dolarlık yeni bir tazminat davası ile karşı karşıya. Ancak bu defa davayı açan bir şirket değil, 18 yaşında bir genç.

18 yaşındaki gençten Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası!

Son zamanlarda telefonlarındaki satış rakamlarının düşüşüyle gündemde olan Apple, 18 yaşındaki bir gencin şirkete açtığı 1 milyar dolarlık tazminat davası ile gündemde.

18 yaşındaki gençten Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası!

Açılan davalarla başı sürekli dertte olan Apple, büyük yükselişinden sonra düşüş yaşamaya devam ediyor. Genellikle tazminat davaları denince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Apple, bu kez hiç beklemediği şekilde bir dava ile karşı karşıya. Genellikle diğer şirketler tarafından açılan tazminat davaları ile ismi gündeme gelen Amerikalı şirket bu defa 18 yaşında New York’lu bir genç tarafından açılan 1 milyar dolarlık  tazminat davasıyla gündemde. Aslında bu davaya sebep olan olayların başlama hikayesi geçtiğimiz kasım ayına kadar uzanıyor. Apple’ın mağazasında meydana gelen bir hırsızlık olayından sonra Ousmane Bah isimli genç, suçlu olmadığını o an kanıtlayamadığı için güvenlik görevlileri tarafından tutuklanıyor. Fakat görevlilerde bulunan tutuklama emrindeki fotoğrafın tutuklanan Ousmane Bah isimli gence ait olmadığı belirtiliyor. Suçlama ile ilgili olarak ifadesi alınan Bah, Amerika’da otomobil kullanabilmek için öğrenme aşamasındaki sürücülere verilen fotoğrafsız “ön ehliyetini” kaybettiğini ve bu kimliğin Apple mağazasında gerçekleştirilen hırsızlık olayında kimlik olarak kullanılabileceğini ifade ediyor. Bu açıklamaları yeterli görülmeyen genç güvenlik görevlileri tarafından tutuklanarak göz altına alınıyor.

Apple’ın tazminat davaları ile başı dertte

Yüz tanıma sistemi teknolojisinin Apple’ın mağazalarında hırsızlık olaylarında kullanıldığı belirtiliyor. Bu durumdan yola çıkarak Ousmane Bah isimli genç, Apple’ın mağazasında yüz tanıma sisteminde hırsızın Bah’ın ismini kullanarak kendi yüzüyle eşleştirme yapmış olabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu, yaşanan bu olayın yüz tanıma sisteminde bulunan bir açıktan kaynaklandığını belirtirken, yaşadığı üzücü durumlardan dolayı 1 milyar dolarlık tazminat talep ediyor. Davalı olarak kaydı geçen güvenlik firması Security Industry Specialists ise konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.