200 MP sensöre sahip Xiaomi 12T Pro'nun kamera performansı! [iPhone'a dokunuş]

Xiaomi'nin yeni nesil amiral gemisi 12T Pro kamera performansıyla göz dolduruyor. Kamera performans sonuçları belli olan model fotoğraf konusunda sizleri üzmeyecek.

200 MP sensöre sahip Xiaomi 12T Pro'nun kamera performansı! [iPhone'a dokunuş]

Teknoloji devi Xiaomi'nin en son ki amiral gemisi modeli Xiaomi 12T Pro, fotoğraf kalitesi testlerinde resmen piyasaya yargı dağıttı. DxOMark'ın ünlü kamera testinden geçen cihaz oldukça iyi sonuçlar veriyor.

Xiaomi 12T Pro en iyisi

DxO Mark testleri birçok kişi için tartışmaya açık bir konu, ancak sonuçları en azından ortalama kullanıcılar için rekabete adına iyi bir gösterge olabilir. Mobil fotoğrafçılık açısından cihazda, ana kamera 200 MPx'lik devasa sensörüyle geliyor (f/1.7, PDAF, OIS). İlk kez bu kadar zengin bir çözünürlüğe sahip olan firma, beklentilerin gerçekten yüksek olmasını sağladı. Ancak 8 MPx (f/2.2) ultra geniş açılı kamera ve 2 MPx makro sensör (f/2.4) biraz sönük kalmış gibi görünüyor.

Testler, gece çekimleri, pozlama ve beyaz dengesi dahil olmak üzere çeşitli mobil fotoğrafçılık senaryolarını içermekte. Testin sahibi Xiaomi 12T Pro'yu Samsung Galaxy S22 ve Oppo Find X5 gibi büyük amiral gemileriyle karşılaştırdı ve sonuçlar hiç de fena çıkmadı.

Testlere göre, kendi sınıfındaki cihazlar düşünüldüğünde Xiaomi 12T Pro oldukça iyi sonuçlara sahip. Fotoğraf modunda sınırlı dinamik aralık sunan cihaz bu konuda kullanıcılarını üzebilir. Cihazın video modundaki pozlama ve beyaz dengesi de biraz eksik kalıyor.

Görüntüde yakınlaştırmayı kullanırsanız çok fazla ayrıntıdan ödün vermiş oluyorsunuz. Fotoğraftaki renk tonlarını veya açık nesneleri değiştirmek de sorun çıkartabilir. Öte yandan kamera daha karmaşık aydınlatma koşullarında ve düşük ortam ışığında iyi pozlama desteği sağlıyor.

Özellikle yüz algılama sırasında videodaki pozlamada gerçekleşen ani değişiklikler negatif olarak değerlendirilebilir. Video modunda hareket ederken otomatik odaklama hataları ve tutarsız netlik söz konusu. Ancak, gelecekteki bir yazılım güncellemesi bu sorunları yine de çözebilir.

Genel skorda, Xiaomi 12T Pro 129 puan alarak dünya sıralamasında 18. sırada yer aldı. Huawei P40 Pro ve Oppo Find X3 Pro da benzer puana sahip.

Xiaomi 12T Pro kamera performansıyla tüm modelleri alt üst etti!

DxOmark'a göre, Xiaomi 12T Pro, "premium" akıllı telefon segmentinin fotoğraf kralı.

Ancak akıllı telefon, DxO Mark'a göre Premium kategorisinde (600-800$ fiyat aralığında) ilk basamağa yerleşti. 12T Pro ayrıca bu kategoride iPhone 13, Samsung Galaxy S22 ve Vivo X70 Pro gibi devleri de geride bırakmayı başardı. Testin tamamını DxO Mark web sitesinde bulabilirsiniz.