Güncel

25 dolarlık PC çıkıyor!

Gelecek sene PC için 25 dolar ödemeniz yeterli olacak


2011 yılında teknolojik anlamda bir çok gelişme yaşandı. Android'in piyasaya girmesi  ve tabletlerin artık günlük yaşamımızın bir parçası olması gibi.  Amazon, Amerika'da Kindle Fire199 $ piyasaya sürerken, Hindistan'da 35$ bile bir Android tablet bulunabiliyor.
1325091024_images-2.jpg

Rapsberry'den , Steve Jobs'un "PC-sonrası dönem" dediği döneme yakışır bir bilgisayar geliyor.  Önceki haberlerde bu projenin yürümeyeceğini düşünmüştük ama İngiliz firması herkesi yanılttı. Firma, cihazın seri üretimine gelecek ay başlanılacağını duyurdu.

Bu PC nasıl bir şey diye sorarsanız gelin birlikte bu sorunun cevabına bakalım, Kredi kartı boyutlarında, uygun fiyatlı üstelik HD video oynatabilecek kapasitede. ARM11-Broadcom 700 Mhz işlemcisinden güç alan Pi'nin grafik işlemcisi de yine Broadcom'un Full HD çözünürlükte video izlemeye ve oyun oynamaya olanak sağlayan entegre işlemcisi Videocore IV GPU. Dahili hafızası yok, onun yerine ROM işletim sistemini SD kart, USB bellek ya da ağ üzerinden tanıyarak çalıştırıyor.

Pi, 2 farklı kombinasyonla geliyor!

İki farklı çeşiti ile piyasaya sunulacak Pİ. 25$ satılacak olan Model A, 128 MB RAM'e sahip fakat ağ bağlantısı yok. 35$ fiyat etiketiyle satılacak olan Model B, 256 MB RAM ve Ethernet soketli bir ağ bağlantısı özelliklerine sahip. Maalesef iki seçenekte de kablosuz bağlantı özelliği yok.
1325091099_raspberry-pi-ucuz-pc.jpg

Söylediğimi fiyatlara klavye, fare ve monitör dahil değildir. Ayrıca Windows 7 lisans parasını sıkıntı yapmanıza gerek yok, çünkü bu küçük bilgisayarlar Linux'la çalışmak için tasarlandı. Henüz Ubuntu listede yok fakat çeşitli yazılım grupları başka işletim sistemlerini de Pi ile çalıştırmak için uğraşlarını sürdürüyorlar

Eğer Pi'nin özellikleri sizlere komik geldiyse bunu söylemek lazım Pi, geliştiriciler, hacker grupları ve sade ev kullanıcıları için tasarlanmış bir bilgisayar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.