Güncel

26 Eylül'e dikkat edin! Jüpiter ve Dünya uzun yıllar sonra...

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni kabul edilen Jüpiter, Dünya'mıza son 70 yıl içerisindeki en yakın konumuna geliyor.

26 Eylül'e dikkat edin! Jüpiter ve Dünya uzun yıllar sonra...

26 Eylül Pazartesi günü Jüpiter, son 70 yıl içindeki Dünya'ya en yakın konumuna gelecek. Jüpiter, en uzak noktasında Dünya'dan yaklaşık 965,5 milyon kilometre uzaklıkta oluyor. 26 Eylül Pazartesi günü, hem Dünya hem de Jüpiter'in kendi yörüngelerinde normalden daha yakın hale gelerek aralarında sadece 587 milyon kilometre mesafe olacak.

Her 13 ayda bir gerçekleşiyor

Bu ana denk gelen bir şekilde, Jüpiter sadece Dünya'ya yakın olmayacak, aynı zamanda yakın bakış için hazır olacağı anlamına gelen "karşıtlık" adı verilen bir konumda yer alacak. Bir gezegen, yerleşimi Dünya'nın Güneş’ten zıt taraflarında olduğunda, yani Güneş batıda batarken gezegen doğuda yükseldiğinde karşıt konumda oluyor. Jüpiter için bu durum her 13 ayda bir gerçekleşiyor ve gerçekleştiğinde gezegen hem daha büyük hem de daha parlak görünüyor.

Gezegen bize o kadar yakın olacak ki, iyi bir dürbünle en azından merkez kuşağı ve üç ya da dört ayı görülebilecek.

Yorumlar
Yasin
Jupiter i 3 aydir gozlemliyorum. Bundan 2 ay once oldukca parlak iken, bugunlerde parlakligi oldukca zayif bizi mi kekliyonuz..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.