Güncel

30 Ağustos Zafer Bayramını Kutluyoruz!

Vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz!

30 Ağustos Zafer Bayramını Kutluyoruz!

”Ulusumuzun milli mücadele sürecindeki en büyük adımı; Büyük Taarruz Zaferinin 90. yıldönümünde, halkımızın elde ettiği zaferi bir kez daha gururla kutluyoruz. Bu büyük zaferin 90. yıl dönümünde, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi Teknolojioku olarak bir kez daha saygıyla anıyoruz.”

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

GÜNÜN ANLAMI VE ÖNEMİ
   Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.

   Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Anadolu'da Kurtuluş Savaşı başladı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'da , 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kuruldu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.

   TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti.

   Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. 

   Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, ordumuz 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.

   Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.

 Kaynak: MEB

Yorumlar
Misafir
30 Ağustos geçti artık ama herkesin Zafer Bayramı kutlu olsun. Bizleri bu günlere getiren başta Atatürk ve Silah arkadaşlarını her yıl olduğu gibi bu yıl da saygıyla, rahmetle ve özlemle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Bu habere bu kadar az yorum yazan sözde Atatürk gençliğini de kınıyorum, Samsung veya Htc bizi kurtarmadı her haberlerine yorum yazıyorsunuz. Bizleri bu günlere getirenleri de bi zahmet hatırlayın!
Cevapla
Misafir
bu dort ve besinci yorumlar ben ali ye aittir bazilari yazdim diyorda hatirlatayim zaten ip den teknolojioku anlamisdir ben oldugumu kanima dokandigi icin fazla yorum yazdim en az 30 yorum olmaliydi
Cevapla
Misafir
bu haberi bile kutlayana yuh olsun 30 agustos bayramini teknolojioku haber yapip kutladi girin bakin 0 yorum yapilmis samsung iphone steve jops yada buna benzer haberleri kutlayip olen steve rahmet okuyan sizler NEDEN 30 AGUSTOS HABERINE BIR GOZ ATIP KUTLAMADINIZ SEHITLERE RAHMET OKUMADINIZ? diyecek cok sey var ama siz gene yabancilari ovun durun yaziklar olsun
Cevapla
Misafir
sehitlerimizin mekani cennet olsun
Cevapla
Misafir
sehitlerimizi ve gazilerimizi saygiyla aniyorum buraya yorum yazmayan turk gencliginide kiniyorum arkadas hakli milletin malina derdine dusduk kendi oz degerlerimize yorum yazma yi bile cok gorduk
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.