32 bin cep telefonu kayboldu!

Bilgi ve İhbar Merkezine, geçen yıl 32 bin 670 kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbarı yapıldı.

32 bin cep telefonu kayboldu!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başkanı Tayfun Acarer yaptığı açıklamada; Bilgi ve İhbar Merkezine, geçen yıl 32 bin 670 kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbarı yapıldığını söyledi. Bu yılın ilk üç ayında ise gelen ihbar sayısı 7 bin 890'a ulaştı.

1336918698_14598.jpg

7 gün 24 saat hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi'ne cep telefonunu çaldıran veya kaybedenler, başvurarak cep telefonu cihazlarının kullanılmasını engelleme olanağına sahip.

Bilgi ve İhbar Merkezi'ne kayıp ve çalıntı ihbarlarının yanı sıra yurt dışından getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri konusunda da bilgi talebinde bulunabilir. Yaklaşık 350 bin kişi geçen yıl BTK Bilgi ve İhbar Merkezi'ni kayıp ve çalıntı ihbarı yapmak veya bilgi almak amacıyla aradı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, cep telefonu cihazlarının kullanıma kapatılması uygulaması sayesinde telefon hırsızlığı ve gasp gibi olayların geçmiş yıllara göre ciddi oranda azaldığını söyledi.

Tayfun Acarer, cep telefonunu çaldıran veya kaybeden kişilerin mutlaka Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp IMEI numarasını bildirerek telefonlarını kapattırması gerektiğini belirtti. Ayrıca Acarer şu açıklamayı yaptı:

''Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlarımız sadece abone olduğu GSM işletmesini arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir sim kart takarak telefonu kullanabilir. Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, emniyet birimlerince bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınmaktadır. Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da kullanıma kapattırılması gerekiyor. Cep telefonunu çaldıran ya da kaybeden kişilerin, BTK Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp kimlik bilgilerini ve cihazın IMEI numarasını vermesi halinde, bu bilgilerin mobil işletmeciler ve MERNİS aracılığıyla doğrulandıktan sonra söz konusu IMEI numarasının siyah listeye alındığını ve telefonun kullanıma kapatıldığını söyledi.