Güncel

6 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

6 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi sonrası duruma hep birlikte göz atalım.

6 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) ve Ripple davasındaki kişiler, şimdi konunun olası sonucuyla ilgili bir bekleme oyununda. Şu anda, katılımcılar iyimserliklerini ve kendi savunmalarının gücünü ifade etmeye devam ediyor.

6 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Son gelişmelerde, Ripple'ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty, SEC'in davasını "yanlış yönlendirilmiş" olarak nitelendirdi. Alderoty, davaya bakışını vurgulamak için 5 Şubat'ta bir tweet'te durumu ABD hava kuvvetleri tarafından sözde bir Çin casus balonunun düşürülmesine benzeten bir fotoğraf paylaştı.

Finbold'un, Alderoty'nin konunun Amerika Birleşik Devletleri'ndeki  kripto para birimi düzenlemesinin geleceği için geniş kapsamlı etkileri olduğunu belirttiğini bildirdiğini belirtmekte fayda var.

Bir hatırlatma olarak SEC, Ripple Labs'ı ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ederek XRP biçiminde kayıt dışı menkul kıymetler satmakla suçladı . Özellikle, dava, tarihi henüz belirlenmemiş olan özet karara doğru ilerlerken, her iki taraf da zaferle çıkma konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler.

Çekişme Noktaları

Daha önce, Crypto Law'un kurucusu John Deaton, SEC'in argümanlarının, özellikle ortak teşebbüsün nelerden oluştuğu konusunda 'şizofrenik' olduğunu belirtmişti. Bu satırda Deaton, mahkeme başkanının özet kararı reddetme olasılığı olduğunu kaydetti.

Dava kapanmak üzereyken XRP topluluğu, SEC ile blockchain tabanlı paylaşım platformu LBRY arasındaki meseleyi takip etti. Bu durumda, düzenleyici, düzenleyiciye kaydolmadan LBC tokenlerini sunduğu için LBRY'ye dava açtı. Ancak yargıç, LBC tokenlerinin yalnızca doğrudan satış sırasında menkul kıymet olarak kabul edildiğine karar verdi.

Sonuç olarak, LBC tokenlarının değeri arttı ve hukuk uzmanları, Ripple davayı kazanırsa aynı kaderin XRP'nin başına gelebileceğine  işaret ediyor.

Özellikle, bir karar için net bir tarih olmadan, ilgili avukatlar olası bir karar tarihi hakkında spekülasyon yapıyorlar. Örneğin, ABD'li bir savunma avukatı olan James K. Filan, sorunun 31 Mart 2023'e kadar çözüleceğine inanıyor.

Belgelerin mühürlenmesi

Genel hükümden uzakta, mahkemenin kamudan mühürlemeye karar vereceği belgelerin türü de ilgi çekiyor. İlginç bir şekilde SEC, belirli belgeleri mühürlemeyi amaçlayan başka bir dava açtı ve bu da kripto para birimi topluluğunun tepkisine neden oldu. Özellikle Ripple, bir yatırım bankacısı beyanının bilgilerinin gizli tutulması için yaptığı duaya itiraz eden bir dilekçe sunmuştu.

Ancak, kimliği bilinmeyen beyan sahibi, itiraza yanıtında, kimliklerinin ifşa edilmesinin, gizlilik güvencesinin olmaması nedeniyle tanıkların işbirliği yapmasını engelleyerek gelecekteki soruşturmaları olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Bu arada, Ripple SEC ile savaşırken, bir bilgisayar bilimcisi ve kendini Bitcoin ( BTC ) yaratıcısı ilan eden Craig Wright, şirketin uygulanabilirliğini sorguladı. Finbold tarafından bildirildiği üzere Wright, XRP hayranlarına saldırdı ve onları "tarikat ordusu" olarak nitelendirirken, tüm projenin bir piramit şemasına dönüşeceğini iddia etti.

XRP fiyat analizi

Şu anda XRP, son 24 saatte neredeyse %4 oranında değer kaybederek 0,40 dolardan işlem görüyor.

6 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.