Güncel

60 yılık bisküvinin adı gelen tepkiler üzerine değiştirildi!

Eti'nin en eski bisküvilerinden biri olan Eti Negro için isim değişikliği kararı alındı. Bazı kullanıcılar kararı doğru bulurken bazıları ise tepki gösterdi. İşte detaylar.

60 yılık bisküvinin adı gelen tepkiler üzerine değiştirildi!

Eti Negro isimli bisküvinin adı gelen tepkiler üzerine değiştirildi. Eti'nin en eski ve köklü bisküvilerinden olan Negro'nun adı değiştirilecek Eti Nero olarak piyasaya sürüldü. Bazıları bu değişimi beğenirken bazıları ise anlam veremedi.

İşte Eti'nin kamuoyu açıklaması:

"Gıda sektöründe öncü ve lider bir şirket olarak, kurulduğumuz ilk günden bu yana 60 yıldır yegane hedefimiz tüketicilerimize üstün kaliteli ve benzersiz lezzetler sunmaktır. Kurucu vizyonumuz ve her şeyden önce insana saygıya dayanan kurum değerlerimize büyük bir bağlılıkla 7 bini aşkın çalışanımız, 9 üretim tesisimiz, 50 markamız ve 300’den fazla ürünümüzle bugün dünyanın dört bir yanında hayata mutluluk katmak için çalışıyoruz. Kalitesi ve lezzetiyle tüketicilerimizin gönlünde taht kuran köklü markalarımızdan biri de Eti Negro’dur.

Bisküvimiz, içeriğinde yoğun miktarda kakao bulunması nedeniyle siyaha yakın bir renktedir ve ismini bu özelliğinden almıştır. İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesi, ülkemizde tüketiciler nezdinde kakaolu bisküvinin adı haline gelmiştir. İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır.

Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz. Dolayısıyla insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık. Kaliteli bisküvi deneyimi yaşatan ürünümüzü içerik ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan Eti Nero markasıyla pazara sunacağız.

Siz bu isim değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
Adem Kul
USA de siyahi insanlar için hakaret içeren bir kelime, değiştirilmesi uygun olmuş…Bizde ki barzo gibi…
Cevapla
Acaba
Keşke sizin düşündüğünüz gibi onlarda düşünsede hindiye verdikleri turkey adını değiştirseler🧐🧐
Cevapla
Yıldırım
Biraz da şekerini azaltsinlar kahvenin yanında çok iyi gidiyor
Cevapla
Süleyman Akkuş
Hassasiyetinden dolayı Etiyi ebrik ediyorum.
Cevapla
Ersel
İnsan hakları önce Filistin’e Suriye’ye Afganistan’a gitsin artı tv dizilerinde sürekli eş aldatmalı diziler var ve kadına şiddet içeren diziler bunlara da çare bulsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.