Güncel

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı!

Qualcomm en yeni teknolojilere sahip yonga setini duyurdu. Özellikleri ve teknolojileri ile dikkat çeken yeni aileye yakından bakıyoruz.

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı!

Qualcomm, amiral gemisi Android cihazlar için yeni nesil yonga setini tanıttı. Yeni yonga setinin genelinde iyileştirmeler yapan firma, bir bakıma yeni ARMv9 komut setine ve yeni bir adlandırma şemasına geçtiği için önceki tasarımlardan daha farklı bir mimariye sahip. Yeni aileyi görmek için uzun süre beklemek zorunda kalmayacağız, yeni çipli ilk ticari telefonlar yıl sonundan önce piyasada olacaklar.

Snapdragon 8 Gen1 ile tanışın

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı! - Resim : 1

Bu yeni adlandırma şemasına göre, sınıf için rakam (8 amiral gemisidir), bir ise nesili ifade etmekte. Qualcomm'un ilk 4nm yonga setini ve bu yeni nesil CPU mimarisini kullanan ilk işlemci oluyor. Kamera donanımı hakkında konuşulacak epey fazla özelliği olan işlemcinin bu konusunu başka bir makalemizde ele almaya çalışacağız.

Yeni yonga seti, CPU üç küme tasarımını koruyor, ancak çekirdekler artık ARMv9 tasarımlarına dayanmaktadır. Bu, ana çekirdeğin bir Cortex-X2 olduğu ve 3.0GHz'de çalışacağı anlamına geliyor. Bunu destekleyen Cortex-A710 tabanlı üç performans çekirdeği 2.5GHz hızında çalışacak. Dört adet verimlilik çekirdeği ise, 1.8GHz hızında çalışan A510 tabanlı bir çekirdek.

Genel olarak, yeni CPU Snapdragon 888'dekinden %20 daha hızlı olacak ve aynı zamanda güç kullanımını %30'a kadar daha az olacak.

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı! - Resim : 2

GPU'ya geçiş yapan yeni Adreno, yeni mimarisi sayesinde %30 performans artışı ve %25'e varan güç tasarrufu vaat ediyor. Qualcomm geliştiricileri, performans ve güç verimliliği arasında bir denge kurmasına olanak tanıyan üç Elite Oyun özelliği geliştirdi.

Adreno Frame Motion Engine, GPU'nun aynı miktarda güç kullanırken iki katı kare hızında bir oyun oluşturmasını sağlar. Alternatif olarak, güç çekişini yarıya indirirken FPS'yi aynı tutabilir.

Diğer bir yeni özellik ise masaüstü sınıfı hacimsel işleme (Volumetric Lighting)dir. Hacimsel aydınlatma, dramatik aydınlatma efektleri için kullanılır, örneğin, tasarımcıların çok sevdiği Tanrı ışınları. 

Ayrıca, VRS'nin daha fazla oyuna entegrasyonunu kolaylaştırması gereken görüntü tabanlı bir VRS olan Değişken Hız Gölgelendirme Pro da yeni bir özellik. Qualcomm, oyunlarının donanımdan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için en büyük oyun geliştiricilerinden bazılarıyla ortaklık kurdu.

Snapdragon 8 Gen 1, hem 6 altı hem de mmWave işlemini destekleyen ve teorik olarak 10 Gbps hızlar sunabilen entegre bir X65 5G modeme sahiptir. İlk kez, üst seviye bağlantı için taşıyıcı toplamayı da destekliyor.

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı! - Resim : 3

Yerel bağlantı, Wi-Fi 6 ve 6E desteğinin yanı sıra Bluetooth iyileştirmelerinden yeni aile yararlanıyor. Yeni çip, Bluetooth LE üzerinden CD Kayıpsız Ses yayınlayabilir. Mevcut teknoloji üzerinde büyük bir ilerlemeyi temsil eden Bluetooth LE Audio'yu destekler. Broadcast Audio özelliği, bir kaynağın bir veya birkaç ses akışını sınırsız sayıda alıcıya yayınlamasına izin verir. Ses geri kanalları ile birlikte stereo kayıtıda destekleyecek.

Qualcomm ayrıca, hipervizörün (888 ile tanıtılan) altına oturacak olan Trust Management Engine'i tanıtarak çipin güvenliğini artırmaya çalıştı. TME, üzerindeki güvenli bölgelerin güvenliği ihlal edilmiş olsa bile güvenli kalmaya devam edecek.

Snapdragon 8 Gen 1 tarafından desteklenen ilk amiral gemileri yıl sonundan önce piyasaya sürülecek, yakında duyuruların gelmesi bekleniyor.

Yorumlar
Mmet
Sd888 e göre %20 artış varsa A14 e bile yaklaşamaz, A15 ile yarışmak hayal demek.
Cevapla
Aynen
Skorlar ortaya çıktığında görürüz knk A13 ile snapdragon 865 zamanında 865 3D Mark'da ezip geçerken farklı platformlar karşılaştırılmaz diyenler sizsiniz şimdi Apple mükemmel yonga setleri üretti daha güçlü ve en çok siz karşılaştırıyorsunuz. Komiksiniz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.