Güncel

Asgari ücret için 6000 TL beklentisi!

Asgari ücret için 6000 TL beklentisi sosyal medyada trend oldu. Twitter'da gündeme oturan asgari ücret açıklaması herkes tarafından merakla bekleniyor.

Asgari ücret için 6000 TL beklentisi!

Yeni yıla yaklaştığımız dönemde asgari ücretin ne olacağı da tartışma konusu haline gelmeye başladı. Bugün asgari ücret için ilk görüşmeler yapılacak. 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları için ilk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında yapılacak. İşveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise Türk-İş temsil edecek.

Doların gittikçe artması ve Türk Lirası'nın değer kaybetmesi gibi sebeplerle asgari ücret için beklenti yüksek. Daha önce DİSK asgari ücret için 5200 talep etmişti ancak doların dün 14 TL civarına yükselmesi ile artık bu beklenti de ihtiyacı karşılamıyor gibi görünüyor. Buna göre Twitter'da Asgari ücret 6000 hashtagi popüler hale geldi.

Asgari ücret için 6000 TL beklentisi!

asgari ücret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret çalışmalarında, "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. İnşallah asgari ücreti de benzer bir anlayışla tespit ederek, dar gelirlerinin üzerindeki yükü olabildiğince hafifleteceğiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" ifadesini kullandı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de "Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz" diye konuştu. Sizin asgari ücret beklentiniz nedir? Bize yorumlarda bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar
Aami
Dolar almış başını gidiyor ülkemdeki bütün ürünlerde bizim maaşlar yerinde sayıyor önce insanların geçim standartını yükseltsinler
Cevapla
Şakir Ürek
Benim asgari ücret beklentim en az 6500 tl olması.. Şu zamlara göre yıl sonuna kadar bizi ancak idare eder.. Başkanımız reisten beklentimiz ve ricamız böyledir..
Cevapla
sefser
Bence Asgari ucret min.12bin TL civarinda olmali ki alim gücümüz avrupanin bircok ülkesine yaklassin. Diyorum dönüyorum bakiyorum bu severen asgari ucretliye 6000TL maas veren isveren Beyaz yakaliya kac para verecek diyorum. Sonra bu isveren ürettigi/sattigi üründeki kar marjini yukseltmeli hemde epeyce yükseltmeli ki hem iscisini ödesin hemde kendisi kar etsin derken gözlerim aciliyor. upps enflasyon kapida ee zam aldigim maas yine deger kaybetti.
Cevapla
MUSTAFA
İnsanca yasama şartlarını sağlayan bir ücret talep etmeden olmaz buda yaklaşık olarak 7500₺ civarıdır bekarlar için evli ve eşi çalışmayan için en az 12000₺ olmalı. zaten enflasyon oranında artış sıfır artmıştır.daha doğrusu enflasyon kadar daha zam yapılmalıdır.yani yeniden değerleme kadar zam yapılmalıdır.nokts
Cevapla
Yusuf
En az 5bin yoksa millet hiç gecimemrz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.