ABD ile Huawei arasında işler iyice kızışıyor!

Amerika ile Huawei arasındaki ilişkiler iyice kötü duruma gelmiş durumda. Amerikalı yetkililer Çinli telekomünikasyon şirketlerinden oldukça korkmuş duruda. Bu sebeple yetkililer yeni bir araştırmaya gidiyorlar. İşte detaylar.

ABD ile Huawei arasında işler iyice kızışıyor!

ABD Ticaret Bakanlığı, askeri üslerin ve füze silolarının yakınındaki ABD baz kulelerine kurulan ekipmanların hassas bilgileri yakalayıp Çin'e iletebileceği endişeleri üzerine Çinli teknoloji şirketi Huawei'yi aktif olarak araştırmaya başladı.

Konuya yakın kaynaklar Reuters'e, soruşturmanın Başkan Joe Biden'in 2021'in başlarında göreve başlamasından kısa bir süre sonra başlatıldığını söyledi. Reuters tarafından görüntülenen 10 sayfalık bir belgede, Huawei'nin verileri yabancı taraflarla nasıl paylaştığına ilişkin bilgileri görmek isteyenlerin 2021 mahkeme celbine bakmalarını gerektiğini söylüyor.

ABD, Huawei'yi tekrar araştırmaya ve baskı altına almaya başladı

FCC Komiseri Brendan Carr, Montana'daki Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü yakınlarındaki baz istasyonlarının bir zamanlar Huawei teknolojisini kullandığını iddia ediyor. Bu kuleleri kullanarak iletişim kuran telefonlardan alınan veriler, birlik hareketleri gibi askeri eylemler hakkında hayati bilgileri de ortaya çıkarabilir.

Carr, "Tanrı korusun, bir ICBM füze saldırısı olursa, bu teknolojinin bir kısmının erken uyarı sistemi olarak kullanılabileceğine dair çok gerçek bir endişe var" dedi.

Bu şüpheler Ticaret Departmanına ulaşmış, ancak devam eden soruşturmaları nedeniyle kurumun onaylayamayacağı veya reddedemeyeceği bir durum söz konusu. Bir sözcü, "ABD'li kişilerin güvenliğini kötü niyetli bilgi toplamaya karşı korumanın, ekonomimizi ve ulusal güvenliğimizi korumak için hayati önem taşıyor." dedi.

Amerika Huawei'yi casusluk iddialarıyla yeniden araştıracak!

Bir zamanlar Huawei şirketine ait ABD'deki baz istasyonu

Washington'daki Çin büyükelçiliğinden e-postayla gönderilen bir açıklamada, bir sözcü ABD hükümetinin ulusal güvenlik kavramını ve devlet gücünü kötüye kullanarak Huawei ve diğer Çinli telekomünikasyon şirketlerini bir güvenlik tehditti oluşturduklarına dair herhangi bir somut kanıt sunmadan tüm gücünü kullanarak bastırdığını söyledi.

Reuters, Huawei'yi ulusal bir güvenlik tehdidi olarak kabul etmesi durumunda ajansın hangi eylemleri gerçekleştirebileceğini belirleyemediğini ve Huawei'nin ekipmanının bu tür hassas bilgileri toplama ve paylaşma yeteneğine sahip olup olmadığını belirleyemediklerini açıkladı.

ABD hükümeti uzun süredir Huawei'yi Çin hükümeti adına casusluk yapmakla suçluyor. 2018'de Eski Başkan Trump, ABD hükümetinin ve müteahhitlerinin Huawei, ZTE ve diğer Çinli firmaların belirli teknolojilerini kullanmasını yasaklayan bir savunma tasarısı imzalamıştı. Bir yıl boyunca Huawei, ABD hükümeti tarafından yasaklanan ihracat kara listesine dahi eklendi.