Maymun Çiçeği virüsü yüzünden OHAL ilan edildi!

Maymun Çiçeği virüsü yüzünden ABD'de de bazı eyaletlerde Olağanüstü Hal ilan edildi. İşte konuyla ilgili tüm degtaylar.

Maymun Çiçeği virüsü yüzünden OHAL ilan edildi!

Maymun çiçeği virüsü gün geçtikçe daha fazla ülkede karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bazı ülkeler de virüse dayalı olarak ilk ölümlerini duyurdu. Bu kapsamda İspanya'da ilk ölümler gerçekleşti.

Ayrıca virüsün yayıldığı ülke sayısı da gittikçe artıyor. Kıbrıs Rum kesimi de virüsle ilgili ilk temaslarını duyurdu. ABD'de de vakaların gittikçe arttığı duyuruldu. O derece ki bazı eyaletlerde olağanüstü hal bile ilan edildi.

Maymun Çiçeği virüsü yüzünden OHAL ilan edildi!

maymun çiçeği

Maymun çiçeği virüsü ülkemize de gelmiş durumda. Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde mevcut vaka sayısını açıkladı. Türkiye'de beş kişide görülen virüs şu anda ciddi anlamda bir tehlike yaratmıyor diyebiliriz.

Maymun çiçeği belirtileri ise şu şekilde: ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri. Maymun çiçeği 1980 yılında, aşı ile dünya çapında ortadan kaldırılan çiçek hastalığı virüsüyle aynı aileden gelen bir DNA virüsü.  Kuluçka dönemi, yani bulaştıktan sonra belirtilerin görülmeye başlama süresi 7-14 gündür. Döküntü ise ateşin başlamasından 1-3 gün sonra başlıyor. Döküntüler gövdeden çok yüzde, kollarda ve bacaklarda görülüyor. Lezyonlar, düz bir kızarıklık şeklinde başlayıp deriden kabarık hale geliyor. Korona virüsün de bu aralar fazlasıyla arttığını göz önünde bulundurursak bu dönemde maske mesafe temizlik kurallarına fazlasıyla dikkat etmekte fayda var.