Güncel

ABD’de günlük vaka sayısı 100 bini geçti! İşte sebebi!

ABD’de günlük vaka sayılarında patlama yaşandı. Belirtilen verilere göre bir günde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 100 bini geçti.

ABD’de günlük vaka sayısı 100 bini geçti! İşte sebebi!

ABD koronavirüs felaketi ile başa çıkmaya çalışıyor. Delta varyantının ortaya çıkması neticesinde artık çok daha hızlı yayılan salgın, acı yüzünü göstermeye devam ediyor. Aşı çalışmalarının neticelenmesi de virüsü durdurabilmiş değil. Aşı karşıtlarının bir hayli yoğun olduğu ülkede virüsün önüne geçebilmek hiç de kolay gözükmüyor.

ABD’de günlük vaka sayısı 100 bini geçti! İşte sebebi!

ABD’nin bildirdiği vaka sayılarına baktığımızda en yüksek sayının en az aşılanma oranına sahip olan eyaleti Florida’dan geldiğine şahit oluyoruz. Alabama, Arkansas, Teksas, Louisiana, Mississipi, Missouri gibi eyaletlerde de aşılanma oranı oldukça düşük ve buralarda da vaka sayılarında patlama var.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre de hastaneye yatışların yarısını aşılama oranı düşük olan eyaletler oluşturuyor. ABD’de giderek artan aşı karşıtlığına karşı nasıl bir tedbir alınacağı ise merak konusu.

Diğer yandan bilim insanları üçüncü doz konusunu da tartışıyor. Buna göre bağışıklığı zayıf olan kişilerin takviye olarak bir doz daha aşı olması öngörülüyor. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü bu konuya pek sıcak yaklaşmasa da ABD, İsrail, Fransa ve Almanya gibi ülkeler yakın bir gelecekte üçüncü doz aşılara başlamayı düşünüyor. Ülkelerin en önemsediği konuların başında ise aşı karşıtlığının azaltılması geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.