Güncel

Firefox neden kan kaybediyor!

Mozilla'nın Firefox tarayıcısının popülaritesi gün geçtikçe azalıyor. Güncel bilgilere göre firma kan kaybetmeye devam ediyor. Peki ama neden?

Firefox neden kan kaybediyor!

Firefox, web sitesinde tutulan genel verilere göre, tarayıcı daha küçük ve daha küçük bir aylık aktif kullanıcı tabanı kaydetti. Daha doğrusu, rakipleri tarafında geçen ve sistemden ayrılan yaklaşık 50 milyon kullanıcı var. Ocak 2019'un sonunda Firefox'un aylık yaklaşık 253,87 milyon kullanıcısı vardı. Rapordaki son güncellemelerde, Temmuz 2021 sonunda, kaydedilen kullanıcı sayısı 197,87 milyon olarak gerçekleşti.

Firefox neden kullanıcı kaybediyor?

Firefox kullanıcılarındaki düşüşün nedenini kısmen açıklamaya yardımcı olan birkaç nokta var. En basiti performans sorunu. Topluluğun programa sadık olan, ancak yavaşlık veya araçlarla uyumsuzluk sorunları yaşayan ve bu yüzden bir rakip seçen bir kısmı mevcut.

Ancak burada rekabet de önemli bir faktör. Google'ın Chromium mimarisine dayanan tarayıcılara oldukça önemli bir geçişi var. Sadece Google Chrome'un değil, Opera, Vivaldi, Brave ve hatta Microsoft Edge gibi isimlerin arkasındaki motorun da temelinde bu var.

Firefox neden kan kaybediyor! - Resim : 1

Standart Windows tarayıcısı, ayrı olarak dikkate alınması gereken bir noktadır. Şu anda dünyanın en popüler ikinci tarayıcısı olan Edge, özellikle Chromium tabanını benimsedikten sonra Firefox'u geride bıraktı. Microsoft'un Internet Explorer günlerinin endüstrisindeki kötü hasarlı imajını temizlemeye yardımcı oluyor.

Mozilla, bu kitleyi geri kazanmak ve daha fazla kayıp vermemek için Haziran 2021’de Firefox’un Proton ara yüzünü kullanan 89 sürümünü güncelledi. Firefox 91 güncel olarak kullanıma sunuldu. Böylece görünüm ve çalışmadaki birkaç yeni özelliği değiştirdi. Kullanıcılar için yepyeni bir görünüm, gelişmiş gizlilik ayarları ve diğer çeşitli değişiklikler sunan yeni Mozilla Firefox 91 web tarayıcısı artık indirilebilir.

Yorumlar
Hakan
Yıllardır kullanıyorum çokta memnunum diğer tarayıcılar çöp
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.