Güncel

ABD'de uçuş krizi! Tüm uçuşlar iptal edildi!

Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), NOTAM sistemi üzerinde çalışan yükleniciler, görünüşe göre dosyaları kazara sildi ve binlerce ABD uçuşunun gecikmesine ve iptaline yol açtı.

ABD'de uçuş krizi! Tüm uçuşlar iptal edildi!

Hatırlarsanız FAA, NOTAM veya Notice to Air Missions sistemi başarısız olduğu için 11 Ocak sabahı ABD'deki tüm iç hat uçuşlarını durdurmuştu. NOTAM'lar pilotlar için bir uçuş rotası boyunca potansiyel tehlikeler, uçuş kısıtlamaları ve pist kapanışları gibi uyarılar dahil olmak üzere önemli bilgiler içeriyor.

FAA ayın 11’inde uçuşları yalnızca duraklatırken, ABD uçuşları önceki gün saat 15 civarında meydana gelen kesintinin ardından zaten çoktan ertelenmiş durumdaydı. Sorun, FAA NOTAM'larına dayanan askeri uçuşları bile etkiledi: Pilotların, potansiyel uçuş tehlikelerini sormak için etrafa telefon etmek zorunda kaldıkları bildirildi.

ABD'de uçuş krizi! Tüm uçuşlar iptal edildi!

Ajans daha sonra, "prosedürleri takip etmeyen personel"in belirli dosyalara zarar verdikten sonra sistemin başarısız olduğunu bildirdi. Şimdi ise devam eden bir soruşturmanın ön bulgularının bir parçası olarak daha fazla ayrıntı paylaşıldı. Görünüşe göre, yükleniciler uyarı sistemini çalışır durumda tutmak için gerekli olduğu ortaya çıkan dosyaları "kasıtsız olarak sildiklerinde" bir yedek veritabanını senkronize ediyorlardı. Ayrıca Ajans konuyla ilgili "şu ana kadar bir siber saldırı veya kötü niyetli niyet kanıtı bulunmadığını" söyledi.

The Washington Post'un belirttiği gibi, bu noktada bazı dosyaları silmenin tüm sistemin çökmesine nasıl neden olduğu net değil. FAA geçmişte sorunu zaten çözmüş ve sistemi daha esnek hale getirmek için adımlar atmıştı, ancak olay kesinlikle FAA'nın modası geçmiş teknolojilerinin güvenilirliğini yeniden tartışmaya açtı. Ulaştırma Departmanı daha önce, güncellemeleri finanse etmek için 30 milyon dolar talep eden bir bütçe belgesinde NOTAM sistemini "başarısız eski donanım" olarak tanımlamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.