Güncel

Google'ın son hamlesi herkesi şaşkına çevirdi! Teknoloji devi ne yapmak istiyor?

Google ana şirketi Alphabet, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, yaklaşık 12.000 kişiyi, yani küresel iş gücünün yaklaşık %6’ini işten çıkartacağını bildirdi.

Google'ın son hamlesi herkesi şaşkına çevirdi! Teknoloji devi ne yapmak istiyor?

CEO Sundar Pichai, işten çıkarılacak işçiler için "çok üzgün olduğunu" ve bunun "şirketi geleceğe hazırlamak için zor bir karar" olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar küresel olarak ve şirket genelinde yaşanacak.

Alphabet, son birkaç yılda "dramatik büyüme" döneminde bir işe alım çılgınlığı yaşadı, ancak Pichai, işe alımların "bugün karşı karşıya olunandan farklı bir ekonomik gerçeklik için" yapıldığını söyledi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve diğerleri, ekonomik koşullar nedeniyle eşit derecede sancılı ve dramatik işten çıkarmalar başlattı.

Google, kısmen güçlü reklam ve bulut bilgi işlem bölümleri sayesinde işten çıkarma uygulayanların sonuncusu. Ancak şirket geçen çeyrekte bir önceki yıla göre karında %27’lik bir düşüş gördü ve Pichai, Alphabet'in harcamaları ve işe alımları azaltması gerektiğini söyledi. Ancak Bloomberg'e göre aktivistler ve analistler, şirketin personel sayısının 2017'den bu yana %20 arttığına dikkat çekerek daha agresif kesintiler  yapılması çağrısında bulundu.

Google'ın son hamlesi herkesi şaşkına çevirdi! Teknoloji devi ne yapmak istiyor?

Pichai, çalışanlara en az 60 günlük tam bildirim süresi boyunca ödeme yapılacağını söyledi. Alphabet ayrıca 16 haftalık maaş artı Google'da her ek yıl için iki haftadan başlayan kıdem paketleri sunacak. Ayrıca, 6 aylık sağlık hizmeti, işe yerleştirme hizmetleri ve "etkilenenler için göçmenlik desteği" sunarken, 2022 ikramiyelerini ve kalan tatil sürelerini de ödeyecek.

Sadece son iki hafta içinde Microsoft, Amazon ve Meta sırasıyla 10.000, 18.000 ve 11.000 çalışanı işten çıkardı. Google, son zamanlarda diğer harcamaları da kıstı, Stadia'yı kapattı, yeni nesil Pixelbook dizüstü bilgisayarları ve daha fazlasını iptal etti.

Yorumlar
Yandexliyoruz
Zaten aramaları da bozdu hep spam aralar çıkıyor eskiden her türlü arama çıkardı ama şuan hiçbir aradığımı bulamıyorum en azından yandex var da işe yarıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.