Güncel

ABD'den enflasyona önemli darbe

Başkan Joe Biden, 2022 Enflasyon Azaltma Yasasını imzaladı. 750 milyar dolarlık kapsamlı yasa, iklim ve temiz enerji programlarına yönelik 369 milyar dolarlık yatırımı içeriyor.

ABD'den enflasyona önemli darbe

Aylarca süren çekişmeli görüşmelerin ardından, Meclis ve Senato Demokratları, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Batı Virginia'dan Senatör Joe Manchin'in Biden'ın Build Better Back çerçevesi üzerinde uzlaşma anlaşması imzalamasından sonra geçen hafta tasarıyı geçirdi.

Princeton Üniversitesi'nden Zero Lab tarafından yapılan bir tahmine göre, tasarı ABD'deki sera gazı emisyonlarını 2032 yılına kadar yaklaşık 6,3 milyar ton azaltabilir. Tasarı tarafından ayrılan 369 milyar dolar, ABD tarihinde iklim değişikliğiyle mücadele için yapılan en önemli yatırımı temsil ediyor.

ABD'den enflasyona önemli darbe

Biden, tasarıyı imzalamadan önce, "Bu tasarı, iklim konusunda şimdiye kadarki en büyük adım ve koştuğumuzda belirlediğimiz tüm iklim hedeflerine ulaşmak için cesurca ek adımlar atmamıza izin verecek." dedi. “Nüfus mirası tarafından boğulmuş cephe ve çit topluluklarında temiz enerji fırsatları yaratmamızı ve çok uzun süredir devam eden çevresel adaletsizlikle mücadele etmemizi sağlamayı içeriyor.”

Yasanın yürürlüğe girmesiyle, ABD'li tüketiciler, 80.000 doların altındaki elektrikli SUV'lar, kamyonlar ve kamyonetler ve 55.000 doların altındaki otomobiller için 7.500 dolara kadar sübvansiyon bekleyebilirler. Yasa ayrıca kullanılmış bir EV satın almak için 4.000 dolara kadar avantaj sağlayacak şekilde ayarlandı. Her iki sübvansiyon da, ortalama bir Amerikalıdan daha fazlasını kazananların faydalanmasını önleyecek bir gelir tavanı içeriyor. Yasa ayrıca şirketleri metan emisyonlarını azaltmaya teşvik etmek için 1,5 milyar dolarlık bir programın oluşturulmasını da istiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.