Güncel

AB'den kripto yatırımcılarına soğuk duş!

AB, 'potansiyel boşlukları' kapatmak için Rusya'da yüksek değerli kripto hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı!

AB'den kripto yatırımcılarına soğuk duş!

Avrupa Birliği, ülkenin Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından son yaptırım turunda Rusya'ya yüksek değerli kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı.

Bir basın açıklamasında AB, Rusya'ya yönelik beşinci yaptırım paketi kapsamında, kripto varlıklarını hedef almanın tüm boşlukları kapatmayı amaçladığını belirtti.

AB'den Rusya'daki kripto yatırımcılarına soğuk duş!

AB, 'potansiyel boşlukları' kapatmak için Rusya'da yüksek değerli kripto hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı! Bu, Rusya'nın batı tarafından uygulanan kapsamlı mali yaptırımları yenmek için bir alternatif olarak kripto varlıklara yönelebileceği ortaya çıktıktan sonra oldu. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Rusya'ya yüksek değerli kripto varlık hizmetleri sağlama yasağı. Bu, potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacaktır<…>Zengin Ruslara tröstler hakkında tavsiye verilmesine ilişkin bir yasak, onların servetlerini AB'de saklamalarını zorlaştıracak"

AB ayrıca yaptırımların kripto cüzdanlarına para yatırmayı yasaklamaya kadar uzandığını belirtti. AB konseyine göre, Rusya'nın Bucha'daki mezaliminin ardından ek yaptırımlar kabul edildi.

Ukrayna işgalinin ardından, AB merkezli kripto borsaları başlangıçta Rusya'da hedeflenen kişilerden işlemleri yasaklayan yaptırımlar uygulamak zorunda kaldı. Yönergeye rağmen, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde tarafından kabul edildikten sonra bazı boşlukların bulunduğuna dair endişeler vardı.

AB mali yaptırımları kripto para ile mi sınırlı?

AB, kripto paranın yanı sıra, AB üye ülkelerinin herhangi bir resmi para biriminde ifade edilen banknotların ve hisse senetleri gibi devredilebilir menkul kıymetlerin Rusya ve Beyaz Rusya'ya satışını da yasakladı.

Son yaptırımlar, ülkenin bankacılık sektöründeki pazar payının %23'ünü temsil eden VTB de dahil olmak üzere dört Rus bankasına tam işlem yasağını daha da doğruladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.