Güncel

ABD'nin yeni gözdesi lityum oldu! Lityum çıkaran ülkeler dikkat!

ABD'de bu hafta Biden yönetiminden destek alan ikinci lityum madeni. ABD lityum madenleri için kolları sıvadı!

ABD'nin yeni gözdesi lityum oldu! Lityum çıkaran ülkeler dikkat!

Bloomberg tarafından tespit edilen bir duyuruda Enerji Bakanlığı, Nevada'nın Esmeralda ilçesindeki Rhyolite Ridge Lityum-Boron Projesini geliştirmek için bir madencilik şirketi olan Ioneer'e 700 milyon dolara varan koşullu bir kredi sağlayacağını söyledi.

Madenin faaliyete geçtiğinde yılda yaklaşık 370.000 elektrikli araç için yeterli lityum üretmesi bekleniyor. Ioneer'in halihazırda Ford ve Toyota gibi otomobil üreticileriyle tedarik anlaşmaları var, ancak proje muhtemelen 2026'ya kadar lityum üretmeye başlamayacak.

ABD'nin yeni gözdesi lityum oldu! Lityum çıkaran ülkeler dikkat!

Biden yönetimi, finansmanı Enerji Bakanlığı'nın İleri Teknoloji Taşıt İmalatı Kredi Programı aracılığıyla kullandırdı. Ioneer’in parayı güvence altına almak için, ilgili eyalet ve federal kurumlardan gerekli tüm izinleri alması gerekiyor. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, bölgede Tiehm karabuğdayı olarak bilinen  ve nesli tükenmekte olan bir kır çiçeği türü için oluşturduğu riskler nedeniyle projeye karşı çıktı. ABD İçişleri Bakanlığı da aynı nedenle projeye olumsuz yaklaştı. Enerji Bakanlığı ise Ioneer'in tesis üzerindeki doğrudan etkileri önlemek için saha planlarını revize ettiğini söyledi. Bununla birlikte, lityum madenciliğinin gerçekleştirilmesi için çok fazla su gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Yine de mineral, dünyayı sıfır emisyonlu bir geleceğe taşımak için gereken birçok teknoloji için gerekli. Dahası, lityum arzının 2030 yılına kadar küresel talebin altında kalması bekleniyor. Bu boşluk, Biden yönetiminin on yılın sonuna kadar ABD'de satılan tüm arabaların yarısının elektrikli araçlar olmasını sağlama hedefine ulaşmasını zorlaştıracak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.