Activision Blizzard'ın mobil oyunlardan kazancı dudak uçuklatıyor!

Activision Blizzard mobil oyunlara yönelik gelişimini sürdürecek gibi görünüyor. Firma konsol ve PC'den daha çok Mobil oyunlardan kasasını dolduruyor. İşte detaylar.

Activision Blizzard'ın mobil oyunlardan kazancı dudak uçuklatıyor!

Activision Blizzard, kasvetli bir geleceğin olduğunu gösteren üç aylık mali raporunu geçen hafta yayınladı. Şirketin gelirleri, düşen PC ve konsol satışları yüzünden yıldan yıla düşmüştü. Ancak şimdi yeni bir kurtarıcı var: Mobil oyunlar!

Activision Blizzard'ın bünyesinde, mobil oyunlarıyla meşhur "King" şirketi de yer alıyor. Belki bu şirketin Activision Blizzard'a ait olduğunu yeni öğrenenler olabilir. King şirketi Candy Crush, Farm Heroes, Bubble Witch ve daha pek çok mobil oyunun yapımcısı oluyor. King, Activision-Blizzard gibi bir firmanın tabiri caizse resmen para basan alt şirketi olmuş durumda. King, Activision Blizzard'a son çeyrekte 685 milyon dolar kazandırdı. Ana şirketler ise sırasıyla 600 ve 296 milyon dolar kazanmış.

Mobil oyunlar Blizzard'ı mali olarak ayakta tuttu 

Activision, 360 milyon dolarla konsol pazarında en çok kazanan firma oldu. Şirket PC'den 100 milyon dolar ve mobil satışlardan 135 milyon dolar gelir elde etti, bu rakamın iyi bir kısmı her zaman değer verilen Call of Duty Mobile'dan geldi. Mobil oyun şu anda 2021'deki CoD Vanguard'dan daha iyi gidiyor gibi görünüyor.

Blizzard, 100 milyon doların üzerinde hasılat elde eden ve şu anda pek de popüler olmayan ancak kâr getiren Diablo Immortal'ı Haziran ayının başında piyasaya sürmüştü. Şirket World of Warcraft ve Overwatch gibi PC oyunlarından ise 229 milyon dolar kazanmayı başardı, ancak konsolda istediğini bulaman firma yalnızca 19 milyon dolarlık bir gelir elde etti.

Activision Blizzard mobil oyunlara yönelecek!

Bu sayıları toplarsak, Activision Blizzard'ın son çeyrek gelirlerinin küçük bir çoğunluğunu mobil oyunların oluşturduğunu söyleyebiliriz. [%50,5 yaklaşık 831 milyon dolar] Firmanın yıldan yıla konsol ve PC gelirleriyse neredeyse yarıya inerek sırasıyla 376 $ (%23) ve 332 milyon $ (%20) seviyelerine düştü. Diğer gelir kaynakları arasında özellikle canlı etkinlikler ve e-spor yayınları, şirketin gelirinin (100 milyon $) yaklaşık yüzde altısını oluşturuyor.

Açıkçası, şirket mobil oyunlara öncelik veriyor, ancak konsol ve PC oyunları bu yıl şirketin kârlılığında her an bir geri dönüş yapmasına olanak sağlayabilir. Firmanın çok paralar kazanmayı beklediği üç devasa oyunu var: Overwatch 2, CoD Modern Warfare 2 ve World of Warcraft için Dragonflight genişlemesi.

Activision Blizzard'ın geleneksel oyunlarının yakın geleceği hakkında endişelenmenize gerek yok, zira Microsoft'un şirketi satın alması artık çok yakın. Ancak şirket yatırımlarını mobil sektöre odaklamaya devam ederse, yeni ve iddialı PC ve konsol serilerini geliştirme olasılığı da yavaş yavaş azalacaktır.