NASA'nın Rusya tehdidini neden önemsemediği ortaya çıktı

Roscosmos'un yeni atanan şefi Yuri Borisov, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın 2024'ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan çekileceğini duyurdu.

NASA'nın Rusya tehdidini neden önemsemediği ortaya çıktı

NASA ve Rusya'nın uzay ajansı, istasyonu çalışır durumda tutmak için birlikte çalışıyor ve ikincisinin çıkışı ISS operasyonlarını büyük ölçüde etkileyecek. Ancak Reuters'e göre, NASA, Rusya ile ABD arasındaki artan gerilimin ışığında, Borisov açıklamasını yapmadan ve hatta Ukrayna'nın işgali başlamadan çok önce böyle bir olasılığa zaten hazırlanıyordu.

Reuters kaynakları, NASA ve Beyaz Saray'ın geçen yılın sonlarında ISS için acil durum planları hazırladığını söyledi. Bu planlar, Rusya aniden ayrılırsa astronotları istasyondan çekmenin yollarını ve ISS'yi Rus donanımı olmadan çalışır durumda tutmanın yollarını içeriyor. ABD modülü, istasyonu dengede tutuyor ve güneş enerjisi dizilerini kullanarak çalışması için ihtiyaç duyduğu elektriği sağlarken, Roscosmos'un modülü, uçan laboratuvarı yörüngede tutmak için gereken iticilere sahip.

Bu yüzden NASA'nın beklenmedik durum planlarının, istasyonu planlanandan yıllar önce elden çıkarmanın yollarını incelemeyi de içerdiği bildiriliyor. Ajans, ISS'yi Rusya olmadan yörüngede tutma umuduyla özel uzay şirketlerini acil durum planlamasına bağladı. Kaynaklar, Boeing'in Rusya'nın iticileri olmadan ISS'yi nasıl kontrol edeceğini bulmak için bir mühendis ekibi oluşturduğunu söylüyor. SpaceX başkanı Elon Musk da daha önce, eski Roscosmos direktörü Dmitry Rogozin, Batı'nın Rusya ile işbirliğini engellemesi durumunda "ISS'yi kontrolsüz yörüngeden çıkmaktan kimin kurtaracağını" sorarak ülkesine yönelik Batı yaptırımlarını sert bir şekilde eleştirdiğinde yardım etmekle ilgilendiğini de ifade etmişti.

NASA'nın Rusya tehdidini neden önemsemediği ortaya çıktı

Haziran ayında, Northrop Grumman, Cygnus kapsülünü kullanarak istasyonun yörüngesini gelecekteki operasyonlar için başarıyla ayarlayabildi ve ardından ISS'ye bağlandı. Reuters kaynakları, SpaceX'in uzay aracını istasyonun yörüngesini artırmak için kullanma olasılığını da araştırdığını söyledi.

Borisov, Rusya'nın çıkış için henüz bir tarih belirlemediğini, ancak yükümlülüklerini yerine getireceğini ve ayrılmadan önce ortaklarına bir yıl önceden haber vereceğini söyledi. Roscosmos ve NASA, büyük olasılıkla Rusya programdan çekilene kadar yakın çalışmaya devam edecek - hatta yakın zamanda ISS'ye Crew Dragon ve Soyuz uçuşlarında koltuk değiştirmeyi kabul ettiler.