ADA yatırımcılarına müjde! Cardano'daki akıllı sözleşmelerin sayısı yeni bir rekor kırdı!

Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler ilk kez 2.000 puanı aştı! Plutus (Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformu), yükseltme nedeniyle önemli bir büyüme yaşadı.

ADA yatırımcılarına müjde! Cardano'daki akıllı sözleşmelerin sayısı yeni bir rekor kırdı!

Eylül 2021'de Cardano (ADA) ağı, akıllı sözleşme işlevselliğinin dahil edilmesini kapsayan ve onu her zamankinden daha hızlı ölçeklenebilirlik ve performans sağlayan önemli bir yükseltme aldı.

ADA yatırımcılarına müjde! Cardano'daki akıllı sözleşmelerin sayısı yeni bir rekor kırdı!

Plutus (Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformu), yükseltme nedeniyle önemli bir büyüme yaşadı. 

Cardano Blockchain Insights istatistiklerine göre, Plutus Komut Dosyası sayısı 28 Mart ile 30 Mart arasında sırasıyla 1.671 ve 2.160 iken 489 artarak Cardano'daki akıllı sözleşmelerin sayısının 2.000'i aştığını  gösteriyor.

ADA yatırımcılarına müjde! Cardano'daki akıllı sözleşmelerin sayısı yeni bir rekor kırdı! - Resim : 1

Cardano ağındaki Plutus komut dosyaları (akıllı sözleşmeler). Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Grafik, şu anda Cardano blok zincirinde çalışmakta olan gerçek dünya Plutus tabanlı akıllı sözleşmeleri gösteriyor. Alonzo yükseltmesi, 12 Eylül 2021'deki hard fork etkinliğinin bir parçası olarak uygulandığında, bu akıllı sözleşmeler blok zincirinde yayına girdi.

Cardano yükseltmeden nasıl yararlanıyor?

27 Ocak'ta Cardano ağındaki toplam Plutus komut dosyası sayısının ilk olarak 1.000'e ulaştığını belirtmekte fayda var.

Kayda değer bir yükseltme, merkezi olmayan finansal (DeFi) uygulamaları geliştirmek için bir temel sağlarken, aynı zamanda ADA'yı geliştirici topluluğu için daha programlanabilir hale getirir. 

Cardano ekosisteminin zaman içinde birkaç önemli ağ yükseltmesinden geçmesine rağmen, Cardano ortamında akıllı sözleşmeler uygulandığında bir dönüm noktası olayı meydana geldi.

Spesifik olarak, ağa bağlı merkezi olmayan uygulamaların (dApps) sayısı ve Cardano'nun geliştirici tarafından benimsenmesi, blok zincirinin sürdürülebilirliğini belirlemede çok önemli değişkenlerdir.