Güncel

Adobe, rakibi Figma'yı satın aldı! Fiyatı dudak uçuklattı

ABD merkezli dev şirket olan Adobe, tasarım alanında en büyük rakiplerinden birisi olan Figma'yı 20 milyar dolar karşılığında satın aldı. İşte ayrıntılar.

Adobe, rakibi Figma'yı satın aldı! Fiyatı dudak uçuklattı

7 yıl önce piyasaya sürülen ve çıktığı ilk günden bu yana tasarımcıların en büyük dostlarından birisi olan Figma, Adobe tarafından satın alındı. Adobe’un tasarım alanında en büyük rakibi olan Figma, Adobe tarafından 20 milyar dolara satın alındı. Dev satın alma sonrası Adobe ise herhangi bir bilgi paylaşmadı.

2023 yılında tamamlanacak

Adobe, ödenecek paranın yarısını nakit(10 milyar dolar), yarısını ise hisse şeklinde ödeyeceğini açıkladı. Ayrıca Figma CEO’suna ve çalışanlarına, şirketin satın alınmasından dört yıl sonra aktarılacak olan 6 milyar ek hisse verileceğini de öğrenildi. Yapılan bu büyük anlaşmanın 2023 yılı içinde tamamlanması bekleniyor. 

Figma CEO’su görevinde kalacak

Satın alınan Figma'da CEO'sunda bir değişiklik olmayacak. Uzun yıllardır görevine devam eder CEO Dylan Field görevinde kalmaya devam edeceği öğrenildi.  Satın alma kararı hakkında konuşan Figma CEO’su Dylan Field, Adobe’un uygulamaya neler katabileceğiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Adobe'nin özellikle 3D, video, vektör, görüntüleme ve yazı tiplerinde inanılmaz yeniliği ve uzmanlığıyla, müşterilerin ürünleri daha hızlı ve daha kolay tasarlamalarını sağlamak için yeni araçlar ve alanlar oluşturarak arayıcıda uçtan uca ürün tasarımını yeniden tasarlayabiliriz.”

Böylelikle 20 milyar dolarlık dev satın almayla beraber Adobe dünya pazarında yerini daha da güçlendirdi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.