Güncel

Akıllı telefonla covid-19 testi keşfedildi!

Akıllı telefonlarla covid-19 testi yapmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise bu artık hayal olmayabilir. Uzmanlar telefon ile bir test keşfetti. İşte detaylar.

Akıllı telefonla covid-19 testi keşfedildi!

COVID-19 testi günlük hayatımızda oldukça önemli bir test haline geldi. Hal böyle olunca bu testin daha pratik bir kullanım ile sunulması şaşırtıcı olmayacaktır. Gizmodo'dan gelen bir rapora göre Santa Barbara'daki California Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, göre, telefonunuzda bir uygulama kullanarak  yeni bir tür COVID test sistemi tasarladı.

Sisteme “smaRT-LAMP”, kullandığı uygulamaya ise Bacticount deniyor ve sonuçların PCR testi kadar doğru olduğu söyleniyor. Numune başına 7 USD (USD) ve yarım saatlik bekleme süresi vaat ediliyor.

Akıllı telefonla covid-19 testi keşfedildi!


Bacticount resmi web sitesininde "COVID-19'a (SARS-CoV-2) neden olan virüs, influenza gibi her biri farklı tedavi stratejileri gerektiren diğer solunum yolu patojenleriyle örtüşen semptomlara sahip. Ayrıca, antijen bazlı test kitlerinin doğruluğu sınırlı ancak. Nükleik asit testleri ise pahalı ve zaman alıyor. Bacticount uygulaması ve yeni bir nükleik asit test yöntemiyle, tükürük numuneleri artık numune başına 7 ABD Doları karşılığında bir akıllı telefon kullanılarak yaklaşık yarım saat içinde COVID-19 ve grip için test edilebilir" ifadeleri yer alıyor.

Kullanılışı ise basit. Hasta kişi tükürüğünün bir kısmını sıcak bir plakanın üzerinde bulunan bir test kitine yerleştirir. Uygulamayı çalıştırıldığı zaman ekran parlak kırmızıya dönerse sonuç pozitif anlamına geliyor. Açıkçası bu yöntem oldukça pratik ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayan bir yol olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.