Güncel

AliExpress alışverişi ile koronavirüs bulaşır mı?

Dünyayı etkileyen koronavirüsün AliExpress alışverişi ile bulaşıp bulaşmadığı herkes tarafından merak ediliyor.

AliExpress alışverişi ile koronavirüs bulaşır mı?

Son günlerde dünya gündemini meşgul eden koronavirüs can almaya devam ediyor. İnsandan insana bulaşan virüsle ilgili merak edilen konulardan biri de kargo yoluyla bulaşıp bulaşmadığı. Türkiye gibi Çin'deki alışveriş sitelerinden her gün binlerce ürün siparişi verilen ülkelerde bu virüsün tehdit olup olmadığı merak ediliyordu. 

Özellikle de AliExpress alışverişi ile koronavirüs bulaşır mı sorusu zihinleri fazlasıyla meşgul ediyordu. 

AliExpress alışverişi ile koronavirüs bulaşır mı?

Bugüne kadar insandan insana geçen koronavirüsün insan dışında nesneler sayesinde bulaştığına dair teyid edilmiş bir bilgi olmadığı açıklandı. Çin’den yayılan koronavirüsün, bu ülkenin en büyük ihracat kalemlerinden olan tekstil, oyuncak, takı, telefon, çanta, ayakkabı gibi ürünlerle bulaşabileceği endişesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan açıklama geldi. Pekcan, “Sağlık Bakanlığı bize uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmayacağına dair bilgi notu gönderdi” dedi.

Gümrüklerde bir çalışma grubu kurduklarını ve buraya Sağlık Bakanlığı’ndan da katılım talep ettiklerini belirten Pekcan, “Bakanlıktan gelen notta bu virüsün kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamadığı dolayısıyla uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmadığı yönünde. Henüz virüs çok da tanınmıyor ama dünyaya baktığınız zaman, kimsenin kargoları engelleme yönünde bir tedbir almadığını görüyoruz. Buna rağmen kendi gümrük ekiplerimize her türlü donanımı temin ettik ki Çin’den gelecek gemiler olursa çalışanlarımızı koruyalım istiyoruz” diye konuştu.

Yani bugüne kadar elde edilen bilgiler ışığında koronavirüsün kargo ile bulaştığını gösteren bir delil bulunmuyor. Yine de tedbiri elde bırakmak istemeyenler bir süre Çin'den alışveriş konusunda temkinli olabilir. 

Yorumlar
ÖZnur
21.02.2010 de kargom geldi babam eve almamış çöpe at diyor ne yapmalıyım sizce
Cevapla
Yolcu
İzlediğim bir videoda çinli biri hastalığın kendisine bulaştığını ve öleceğini duyunca asansörün tuşlarına tükürüyor. Belki de herkese bulaşmasını istiyor. Kesinlikle alışveriş yapmamalı. Çinden alışveriş yapmamak bizi oldurmez. Hele ki baska alternatifler varken.
Cevapla
caca
ocakta çinden kargom geldi. teslim aldım. Bir şey olmuyor.
Cevapla
Özgür
Virüs dış ortamda 6 gün ile 11 gün eksi 8 artı 84 derecelerde hayatta kalabilmekte çok güvenmemekte fayda var
Cevapla
Niggerman
Net Bilgi. Virüs Canlılar Vasıtası İle Bulaşıyor. Cansız maddelerden değil.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.