Mobil

Koronavirüs yüzünden Apple'ın satışları düşebilir

Teknoloji sektörünün önde gelen ismi Apple koronavirus yüzünden zor günler geçiriyor.

Koronavirüs yüzünden Apple'ın satışları düşebilir

Son dönemde patlak veren koronavirus salgını Çin kökenli olmasından ötürü teknoloji sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Bilindiği üzere Apple da dahil olmak üzere pek çok teknoloji şirketinin temel üretim faaliyetleri Çin’de sürdürülüyor. Bu durumda ister istemez virüsün üretim faaliyetlerini etkileyeceği anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlerde SamsungFoxconn ve benzeri Çin'de fabrikaları bulunan şirketler üretime ara verdiklerini açıklamıştı. Ayrıca Ikea ve Starbucks gibi bu ülkede mağazası bulunan şirketler de bu mağazalarını geçiçi süre ile kapatacaklarını duyurmuştu. Hatta Apple da ülke çapındaki tüm Apple Store'ları geçici süre ile kapattığını açıklamıştı. 

Koronavirüs yüzünden Apple'ın satışları düşebilir

Bu konuda en şanssız isminse Apple olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Apple’ın akıllı telefon modellerinde kullandığı kamera ve diğer bileşenlerin büyük bölümü Foxconn’un Wuhan’daki fabrikasında üretiliyor. Gündemi takip edenlerin de bildiği üzere Wuhan salgının merkezi konumunda.

Sosyal medyada yayınlanan son videolarda Wuhan’ın adeta hayalet bir şehre dönüştüğü, kimsenin sokaklara çıkmadığı net bir şekilde görülüyordu. Bu mevcut durumda fabrikaların da üretim yapamaz hale geldiğini söylemek mümkün.

Apple satışları Coronavirüs nedeniyle düşebilir

Wuhan’daki durumu göz önünde bulunduran ünlü analist Ming Chi Kuo, Foxconn’un güvencesine rağmen Apple satışlarının düşebileceğini söylüyor. Bu düşüşün temel sebebi ise stok kaynaklı olacak.

Bir diğer konu da Wuhan’da üretilen parçaların kullanıcıların zihninde oluşturacağı soru işareti. Hali hazırda Çin üzerinden alış veriş yapıp hastalık kapan kimse yok. Fakat böyle bir durum söylenti olarak bile gündeme gelirse Apple’ın satış rakamları fazlasıyla etkilenecektir.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Hali hazırda ülkemizde satılan AirPods Pro kulaklıklar da Foxconn’un Wuhan’daki fabrikasında üretiliyor. Kesin olmamakla birlikte Apple’ın bazı cihazların üretimini Hindistan’a kaydıracağına dair dedikodular mevcut. Lakin henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

Bugüne kadar 361 kişi koronavirüsten öldü

Çin'in Wuhan şehrinde vahşi hayvan pazarında başlayan koronavirüs salgınında bugüne kadar 361 kişi hayatını kaybetti. Ülke geneline yayılan virüs, yolculuklar sayesinde farklı ülkelere de sıçradı. Temas yoluyla bulaşan virüsten korunmak için kişisel hijyene dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.