Amazon çalışanlarına baskı kurmaya devam ediyor

Mayıs ayından itibaren Amazon, çalışanlarının haftada en az üç gün ofis dışında çalışmasını zorunlu kılacak.

Amazon çalışanlarına baskı kurmaya devam ediyor

Şirket, planı cuma günü yayınlanan ve CEO Andy Jassy'ye atfedilen bir notta duyurdu. Politikayı savunan Jassy, hibrit bir çalışma düzenlemesinin Amazon'un kurumsal kültürünü "güçlendireceğini" ve işgücü arasında daha iyi işbirliğine yol açacağını söyledi.

Jassy, "Binlerce çalışanı dünyanın dört bir yanındaki ofislerimize geri getirmek kolay değil, bu yüzden bu işi yapması gereken ekiplere bir plan yapabilmeleri için biraz zaman tanıyacağız," dedi. "Başlangıçta mükemmel olmayacağını biliyoruz, ancak emlak ve tesis ekiplerimiz ufak sorunları düzelttikçe ve nihayetinde ofislerimizin istediğimiz gibi gelişmeye devam etmesiyle, ofis deneyimi önümüzdeki aylarda ve yıllarda istikrarlı bir şekilde gelişecektir."

Amazon çalışanlarına baskı kurmaya devam ediyor

Pandemi başladıktan kısa bir süre sonra Amazon, çalışanların Ekim 2020'de ofise dönmesini beklediğini söylemişti. Ancak art arda gelen koronavirüs dalgaları dünyanın dört bir yanındaki şehirleri kapanmaya zorladığından, şirket bu tarihi birçok kez erteledi. Amazon'un duyurusu, Activision'ın temmuz ayından itibaren Blizzard çalışanlarının haftada en az üç gün ofis dışında çalışmasını gerektireceğini doğruladığı hafta içinde geldi.

Blizzard gibi Amazon da çalışanlarının çoğunun şirketin politikalarına göre örgütlenmek için harekete geçtiğini gördü. En önemlisi, geçen yıl işçilerinin çoğunluğu sendikalaşma için oy kullandığında Amazon'un ilk sendikalı deposu haline gelen Staten Island tesisi JFK8 vardı. Hareket aynı zamanda Amazon'un yılın başında 18.000'den fazla çalışanını işten çıkaracağını doğrulamasının ardından geldi.