Güncel

Amazon kullanıcıların verilerini para karşılığı takip etmek istiyor

Amerikalı teknoloji devi Amazon oldukça dikkat çeken bir program başlattığını duyurdu. Buna göre şirket, programa katılmayı kabul edenlerin verilerini para ödeyerek izlemek istiyor.

Amazon kullanıcıların verilerini para karşılığı takip etmek istiyor

Reklam gelirleri her büyük teknoloji şirketinin öncelikli hedeflerinden biridir. Bu konuda her ne kadar sektör liderliğini Meta ile Google paylaşıyor olsa da, Amazon da bu sektörün oyun kurucularından biri olmak niyeti.

Rakipleriyle olan mücadelesinde kendi lehine avantaj elde etmek isteyen şirket, ilginç bir programın fitilini ateşledi. Buna göre Amazon kendisine verilerini takip etmek izni veren müşterilerine aylık 2 dolar ödeme yapacak. Söz konusu izin kapsamında kullanıcıların gördükleri reklamları izlemek isteyen Amazon, hangi reklamın ne zaman görüldüğünü, hangi platformda görüldüğünü, ne tür bir reklam görüldüğünü ve bu reklama yönelik nasıl bir aksiyon alındığını öğrenmek istiyor.

Amazon kullanıcıların verilerini para karşılığı takip etmek istiyor

Tabi aylık 2 dolar gibi bir ücret için Amerikalı kullanıcılar verilerinin Amazon tarafından işlenmesine izin verir mi işte orası meçhul. Nitekim daha şimdiden şirketin söz konusu bilgiler arasında yer alacak olan hassas bilgilerle ilgili planının ne olduğunu sorgulamaya başladı.

Amazon tarafından yapılan açıklamada ise, şirketin hassas verileri anında sileceğini ayrıca kullanıcıların istedikleri zaman programdan çıkabileceklerini belirtti. Söz konusu program şu an için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de geçerliyken, ilerleyen aylarda sisteme daha fazla ülkenin ve tabi ki daha fazla kullanıcının dahil olacağı düşünülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.