Google artık kullanıcılara daha mesafeli davranacak

Google Play Store bu yılın başlarında, geliştiricilerin uygulamalarının topladığı bilgileri ifşa etmesine dayanan yeni bir veri gizliliği bölümü başlattı.

Google artık kullanıcılara daha mesafeli davranacak

Ancak Esper'in kıdemli editörü Mishaal Rahman'ın belirttiği gibi, bu, Google'ın artık her uygulamadan otomatik olarak topladığı doğrulanmış bir izin listesi görüntülemeyeceği ve geliştiricilere seçtikleri (veya yapmadıkları) üzerinde tam kontrol sağlayamayacağı anlamına gelebilir.

Google, geçen yıl yeni veri gizliliği bölümünü ilk kez duyurduğunda, şirket, sisteminin geliştiriciler tarafından sağlanan bilgilere dayanacağını açıkça belirtmişti. Google, bir destek sayfasında, geliştiricilerin uygulamaları için bir veri gizliliği formu doldurmaları için 20 Temmuz'a kadar süreleri olduğunu ve geliştiricilerin "yalnız" olarak uygulamaları için "eksiksiz ve doğru beyanlar" yapması gerektiğini belirtiyor.

Google artık kullanıcılara daha mesafeli davranacak

Google konuyu “Google Play, uygulamaları tüm politika gereksinimlerine göre inceler; ancak geliştiricilerin kullanıcı verilerini nasıl işledikleri konusunda bir tespit yapamıyoruz," diye açıklıyor. “Veri güvenliği formunu doldurmak için gereken tüm bilgilere yalnızca siz sahipsiniz.”

Google, geliştiricilerin bildirdiği bilgilerle uygulamanın kendisi arasında herhangi bir tutarsızlık bulursa "uygun işlemi" yapacağını söylüyor.

Apple App Store'un gizlilik "beslenme" etiketleri için de benzer bir politikası olduğunu ve ayrıca geliştiricilerin uygulamalarının gizlilik uygulamaları hakkında "kendi bildirdikleri özetleri" göndermeleri gerektiğini belirtmekte fayda var.

Tıpkı Google'ın şu anda yaptığı gibi, Apple, uygulamalarının topladığı veriler hakkında doğru bilgiler sağlamak için geliştiricilere güveniyor; Washington Post'tun haberine göre ise   geliştiricilerden gelen bilgilerin genellikle "yanıltıcı veya tamamen yanlış" olduğu tespit edildi.