Güncel

Amazon.com.tr’ye büyük ceza! Amazon Türkiye’den çıkacak mı?

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Amazon.com.tr için büyük bir ceza kesildiği ortaya çıktı. Peki bu karar sonrası Amazon Türkiye nasıl bir karar verecek?

Dünyanın en büyük perakende devlerinden biri olan Amazon bir süre önce Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştı. Her ne kadar yurt dışındaki gibi flaş indirimler yapmasa da bazı ürünleri Amazon.com.tr üzerinden hayli uyguna almak mümkün oluyordu.

Geçtiğimiz gün akşam saatlerde ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. İddialara göre Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd.Şti. hakkında birden fazla ihlal nedeniyle hayli büyük bir para cezasının uygulanmasına karar vermişti. Nitekim çok geçmeden bu iddiaların doğru olduğu ortaya çıktı.

Amazon.com.tr’ye büyük ceza! Amazon Türkiye’den çıkacak mı?

Amazon.com.tr kişisel verilerin korunmasını ihlal ettiği gerekçesiyle tam 1.200.000 TL para cezasına çarptırıldı. Bu meblağın hayli yüksek olduğu su götürmez bir gerçek.

Genele baktığımızda Amazon için bu para çok ufak bir meblağ. Fakat şirketin Türkiye operasyonu için ciddi bir para diyebiliriz.

Şimdi asıl merak edilen konu Amazon’un bu ceza karşısında nasıl bir savunma mekanizması geliştireceği. Muhtemelen suçlamaları hemen kabullenip, buyrun talep ettiğiniz ücret demeyeceklerdir.

İnternet üzerinden alış-veriş yapanların kafasını kurcalayan asıl soru ise Amazon’un Türkiye’den çıkıp çıkmayacağı. Malum daha önce de pek çok dünya perakende devi Türkiye pazarına girip, sonradan çıkma kararı almıştı. Belki de bu karar Amazon için bahane olur. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
gayınımın
1.200.000- 175bin $ ABARTMAYIN AMK
Cevapla
hikmet benekli
eşyalarını toplayıp çocukları da alıp annesinin evine gidecekmiş. buram buram cehalet kokan clickbait bir haber.
Cevapla
tolga
giderse gitsin bizim yerli firmalarımız ne güne duruyor,,,amazondan daha iyi hizmet versinler millet amazon gibi yabancı çok uluslu şirketlere tenezzül etmez.
Cevapla
Hüseyin
Dostum sen şaçmalıyorsun galiba :) yerli firmalarını sayarsan amazonun yanına bile yaklaşamazlar. Amazondan alışveriş yapmadan diğerlerni savunman aşırı saçma
Teoman
Amazon suç işlemiş hem de kişisel verilerin korunmasıyla ilgili. ve sonucunda ceza yemiş. Bunların derdine bak amazon çıkıp giderse ne olurmuş. Çıktırsın gitsin sana ne!
Cevapla
Alp
O KADAR kazıklı fiyatlar ki burafan alan ya babası zengindir yada çalıyordur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.