Güncel

Amazon'un son satın alımları mercek altına alınacak

Politico ve The Wall Street Journal'ın haberlerine göre Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon'un robot elektrikli süpürge üreticisi iRobot ve One Medical'in arkasındaki 1Life sağlık şirketini satın alma planlarını araştırıyor.

Amazon'un son satın alımları mercek altına alınacak

Amazon, Temmuz ayında One Medical'i satın almak için 3,9 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu ve birkaç hafta sonra iRobot'u 1,7 milyar dolara satın alacağını söyledi.

One Medical, müşterilere yılda 199 Dolar karşılığında ABD genelinde 125 klinikte yüz yüze ve sanal randevulara erişim sağlayan bir tür sağlık hizmeti. Bu arada, iRobot, iRobot OS'nin piyasaya sürülmesiyle kullanıcıların evlerini ve alışkanlıklarını anlamada yalnızca daha ustalaşan Roomba robot süpürgeleri serisiyle tanınıyor.

Her iki şirketin de satın alınması, Amazon'un sağlık sektöründe kendi yolunu oluşturma ve aynı zamanda Amazon'un Roomba'nın ev haritalama yetenekleriyle yapabileceği bir şey olan müşterileri hakkında daha fazla veri toplama konusundaki uzun vadeli hedefleriyle uyumlu.

FTC'nin soruşturmaları, Amazon'un her iki şirketi de satın almasını yavaşlatabilir veya durdurabilir. FTC Başkanı Lina Khan, Amazon ve uygulamalarının sesli bir eleştirmeni oldu. Amazon, Başkanlık görevini ilk üstlendiğinde Khan'ın şirketi düzenleme planlarına karşı çıktı.

Amazon'un son satın alımları mercek altına alınacak

Amazon'un iRobot'u satın alma teklifi, FTC'den benzer bir incelemeyle karşı karşıya. Duruma yakın kaynaklar Politico'ya, her iki şirketin de birleşmenin antitröst yasalarını ihlal edip etmediğini görmek için "potansiyel olarak uzun, zorlu bir soruşturma" için hazırlandığını söyledi. FTC'nin soruşturmasının, Roomba tarafından sağlanan verilerin Amazon'a perakende sektöründe haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığına ve robot elektrikli süpürge serisinin Amazon'un Ring ve Alexa gibi mevcut akıllı ev ürünlerine nasıl uyacağına odaklanacağı bildiriliyor.

Potansiyel 1Life birleşmesini açıkladıktan kısa bir süre sonra Amazon, sanal sağlık hizmeti Amazon Care'i bu yılın sonunda kapatacağını söylemişti. Politico, Amazon'un Care'in potansiyel rakiplerinden birini onunla rekabet etmek yerine satın alması nedeniyle FTC'nin bu hareketi rekabete aykırı olarak görebileceğini belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.