Güncel

AMD'nin CPU pazar payı gelecek yıl tehlikeye girebilir!

AMD'nin gelecekte CPU pazar payında ciddi oranda düşüşler yaşayacağı ön görülüyor. AMD Ryzen serisi ile oldukça güçlü bir rakip olmuş ve İntel'i zor durumlara düşürmüştü. Ancak artık işler değişecek gibi duruyor.

AMD'nin CPU pazar payı gelecek yıl tehlikeye girebilir!

Analistlere göre AMD'nin 2023 yılı tüketici CPU, GPU ve oyun konsolu bölümleri için gelir tahminleri oldukça düşük görünüyor. Enflasyon oranı ve Ukrayna'da halen devam eden savaş bunun en büyük nedeni olurken, AMD'nin sunucu geliri tarafı ise etkileyici bir oranda artmaya devam ediyor.

Analist Gus Richard'a göre, AMD'nin masaüstü ve dizüstü bilgisayar CPU geliri 2023'te yıldan yıla yüzde 6 düşerken, tüketici GPU satışları yüzde 7 şeklinde azalacak. (Bilgi için) Toplamda, bu pazar segmenti, şirkete 2022 yılından itibaren yaklaşık 675 milyon dolar daha az netlik kazandıracak.

AMD 2023 yılına hüsran ile başlayabilir

Şu anda oldukça popüler olan Sony PlayStation 5 ve Microsoft Xbox Series X/S, AMD SoC'ler tarafından destekleniyor. Richard, şirketin oyun konsolu gelirinin yalnızca 400 milyon dolar, yıllık bazda yaklaşık yüzde 8 artacağını tahmin ediyor. Bu rakam ise, 740 milyon dolarlık bir büyümeden bahseden önceki tahminlerden önemli ölçüde daha düşük görünüyor.

Bu arada, AMD'nin satın aldığı Xilinx gelirleri ise gelecek yıl yüzde 6 düşecek. AMD, ağırlıklı olarak FPGA ve CPLD satan yarı iletken şirketini satın alma işlemlerini büyük oranda tamamladı.

AMD'nin kurumsal geliri, bir önceki yıla göre yüzde 55, yaklaşık olarak 3,1 milyar dolar artarak çok daha iyi sonuçlar verdi. Richard, AMD'nin EPYC sunucu CPU'larının "gelecek yıl zirvede" olacağını ve diğer pazar ürünlerindeki düşen satışların etkisini azaltmaya yardımcı olacağını iddia ediyor.

AMD'nin işlemci pazar payı gelecekte ciddi düşüşler yaşayabilir!

AMD'nin geçen seneye oranla yıllık bazda yaşadığı düşüşün grafiği

Analistler ayrıca AMD'nin hisseleri için fiyat hedefini 97 dolardan 95 dolara düşürmüş durumda. Şirketin hisse senedi fiyatı, geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 30 düştükten sonra şu anda 73 dolarda olduğu görülüyor.

Bu haftanın başlarında, AMD, Apple ve Nvidia'nın yüksek kaliteli elektronik ürünlere yönelik düşük tüketici talebi nedeniyle TSMC'den gelen işlemci siparişlerini kesmeyi planladıklarını bildirmiştik (Bu habere aşağıdan ulaşabilirsiniz). Talep düşüşleri ve artan enflasyon hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.